ciekawostka

Tak wyglądał dawniej Nowy Rok na Warmii. Tradycyjna breja i ciasto zwane nowolatkiem [ZDJĘCIA]

2023-12-20 12:16

Jak dawniej na Warmii witano Nowy Rok? Jak wyglądał noworoczny stół Warmiaków? Niezwykłą wystawę przygotowało Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku. Zaglądając do chałupy z Kaborna, można przenieść się w czasie.

Podobnie jak to było w latach ubiegłych, tak i w tym roku z okazji nadchodzących świąt pracownicy Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku przygotowali cztery regionalne aranżacje, które nawiązują do ludowych tradycji bożonarodzeniowych i noworocznych z terenów dawnych Mazur, Warmii i Powiśla. Wystawy znajdują się we wnętrzach starych chałup.

Jak wyglądał dawniej Nowy Rok na Warmii? Niezwykła wystawa w skansenie w Olsztynku

Jedną z ciekawszych jest wystawa "Nowy Rok na Warmii". Przygotowana została w warmińskiej chałupie z Kaborna. Odwołuje się do ostatniego dnia grudnia, który nazywano zilijo. Zaaranżowano tutaj m.in. stół noworoczny z tradycyjną breją, czyli gęstą zupą gotowaną z żytniego śrutu, do której na talerzu dodawano skwarki. Jest też obrzędowe ciasto zwane nowolatkiem, wypiekane w kształcie domowych zwierząt, kłosów lub trzech króli. W rogu izby stoi symboliczny snopek zboża, są tutaj rogale, czyli świąteczni przebierańcy z szemlem, tj. warmińskim lajkonikiem, który rozdawał dzieciom prezenty.

Jeżeli planujecie obejrzeć wystawę, warto wybrać się do skansenu w darmowe dni. Te wypadają 22 i 26 grudnia. W pozostałych dniach ceny biletów wstępu do Parku Etnograficznego wynoszą 25 złotych za bilet normalny oraz 15 złotych za bilet ulgowy. Oprócz tego dostępne są też bilety ze specjalnymi zniżkami. Dokładne informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Świąteczne iluminacje w Olsztynie zachwycają. Prawdziwą „gwiazdą” jest choinka na starówce