Szpital Dziecięcy w Olsztynie ma nowe oddziały
Dwa kolejne oddziały Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Chorób Zakaźnych dla Dzieci niebawem rozpoczną funkcjonowanie w nowych lokalizacjach. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci za około dwa tygodnie.
Czytaj też: Mammograf za 600 tys. złotych trafi do szpitala na Mazurach
Inwestycja zwiększy liczbę stanowisk intensywnej terapii z 9 do 13, a w przypadku leczenia chorób zakaźnych da możliwość prowadzenia terapii w specjalistycznych izolatkach dostosowanych do izolacji oddechowej oraz boksach Meltzera.
- Zyskujemy podniesienie jakości świadczeń medycznych, poprawę bezpieczeństwa opieki i dostępności do specjalistycznej opieki szpitalnej dla dzieci, a także poprawę warunków pobytu w oddziałach dla pacjentów i ich opiekunów – mówi dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Budowa oddziałów Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz oddziału Chorób Zakaźnych z 2 boksami Meltzera, w którym każda sala stanowi izolatkę do izolacji oddechowej z własną łazienką i śluzą, realizowane jest w ramach rozbudowy i modernizacji bryły A3.
Łączna wartość inwestycji wynosi 30 mln złotych. Jak wylicza szpital, projekt jest finansowany ze środków RPO (14,45 mln zł), wkładu własnego (13,84 mln zł) oraz budżetu Samorządu Województwa (1,7 mln zł). Zakup wyposażenia do oddziałów możliwy był dzięki Samorządowi Województwa, który w ramach projektu partnerskiego ukierunkowanego na zwalczanie epidemii Covid-19 przeznaczył na ten cel ze środków RPO i budżetu Województwa 3,94 mln zł. Dodatkowo Samorząd Województwa przeznaczył 1,3 mln zł na modernizację podoczyszczalni ścieków zakaźnych oraz zakup aparatu RTG i respiratora do oddziału zakaźnego. W rozbudowywanej bryle, oprócz dwóch wymienionych oddziałów, znajdzie się także 18-łóżkowy Oddział Pediatryczny – izolacyjny dla dzieci do 3. roku życia z 5-łóżkowym Pododdziałem Neurogenetyki i Chorób Rzadkich oraz 24-łóżkowy Oddział Chorób Układu Kostno-Stawowo-Mięśniowego w zakresie ortopedii z chirurgią kręgosłupa oraz reumatologii.