Ciekawostka

Tak wygląda Wyższa Szkoła Rolnicza na starych zdjęciach. To z niej powstał UWM w Olsztynie

2024-09-03 6:59

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oficjalnie istnieje od 1999 r. Jednak zanim uczelnia została otwarta, studenci mogli pobierać naukę w Akademii Rolniczo-Technicznej. To właśnie z niej powstał uniwersytet. Zachowało się wiele zdjęć, na których można zobaczyć, jak wyglądały budynki Akademii. W galerii znajdziecie fotografie nawet sprzed 70 lat!

Najpierw była Wyższa Szkoła Rolnicza, później UWM

Zanim powstał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, w mieście funkcjonowała Akademia Rolniczo-Techniczna im. Michała Oczapowskiego. Szkoła została utworzona 31 maja 1950 r. jako Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie (WSR). Powstała na bazie dwóch zlikwidowanych wcześniej szkół gospodarstwa wiejskiego: Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. W tamtych latach w uczelni działały cztery katedry:

  • wydział rolny – fizjologii roślin, uprawy łąk i pastwisk, hodowli roślin i nasiennictwa, meteorologii, statystyki matematycznej, język obcych
  • wydział zootechniczny – anatomii zwierząt, fizjologii zwierząt, zoohigieny
  • wydział mleczarski – nauka o mleku, chemia mleka i przetworów mleczarskich, mikrobiologia
  • wydział rybacki – hydrobiologii, ichtiologii, rybactwa śródlądowego, biologii morza i rybołówstwa morskiego.

Na wszystkich wydziałach studia trwały 3,5 roku i kończyły się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera. W celu prowadzenia badań naukowych i praktyk studenckich, szkoła otrzymała majątek ziemski Posorty oraz Stary Dwór o łącznym obszarze 550 hektarów użytków rolnych i 100 hektarów jezior. W 1954 r. powstał drugi rolniczy zakład doświadczalny na terenie trzech gospodarstw: Łężany, Wola i Samławki o łącznej powierzchni 1000 ha oraz 600 ha jezior. Trzeci rolniczy zakład doświadczalny powstał w 1957 r. i składał się z trzech gospodarstw: Bałcyny – 585 ha, Lipowa – 600 ha i Zajączek – 745 ha.

Początkowo na uczelni funkcjonowały trzy wydziały: rolniczy, zootechniczny i mleczarski, a w nich poszczególne katedry wraz z połączonymi z nimi zakładami naukowymi. W 1951 r. utworzony został wydział rybacki, a wydział rolniczy przemianowano na wydział rolny. 4 października 1972 r. awansowana została do rangi akademii i przemianowana na Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie (ART). 6 czerwca 1989 przemianowano ją na Akademię Rolniczo-Techniczną imienia Michała Oczapowskiego w Olsztynie.

Wśród rektorów uczelni było wiele znanych w świecie nauki nazwisk

Co ciekawe, w lipcu 1950 r. zapisy kandydatów na studia odbywały się w Starym Ratuszu w Olsztynie. Ostatecznie indeksy Wyższej Szkoły Rolniczej 2 października odebrało 1152 studentów. Dyplom z numerem 1 otrzymał w 1952 r. Kazimierz Berliński, późniejszy profesor Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie. Jednym z pierwszych absolwentów WSR był też Teofil Mazur, późniejszy rektor ART w Olsztynie.

Akademia Rolniczo-Techniczna miała łącznie 14 rektorów. Wśród nich nie brakowało znanych w świecie nauki nazwisk. Pierwszym z nich był Marian Gotowiec, który zajmował tę funkcję w latach 1950-1953. Obecnie jego imię nosi aula w budynku Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Z kolei ostatnim rektorem ART był prof. Ryszard Górecki, który jeszcze przed objęciem funkcji w 1999 r. został mianowany rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To właśnie 1 września 1999 r. oficjalnie olsztyńską uczelnię wyższą przemianowano na UWM. Obecnie rektorem olsztyńskiej uczelni jest Jerzy Przyborowski.

Jak dawniej prezentowały się budynki Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie? Możecie to zobaczyć w naszej galerii. Najstarsze fotografie pochodzą z 1953 r.

Kortowiada 2024. Parada Wydziałów przeszła ulicami miasta. Studenci tłumnie wzięli udział w imprezie

Studenci wracają na UWM. Ile wiesz o olsztyńskiej uczelni [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Kto jest obecnie rektorem UWM?