Lidzbark Warmiński wkrótce będzie uzdrowiskiem
Lidzbark Warmiński znajduje się w samym sercu Warmii, której jest historyczną stolicą. Położony w malowniczych dorzeczach rzek Łyny i Symsarny, wyróżnia się nie tylko unikalnymi krajobrazami, ale również zdrowotnym mikroklimatem.
- Występują tu pokłady czystych wód termalnych i mineralnych, co w połączeniu z dziewiczą przyrodą i małą liczbą dużych zakładów przemysłowych, nadaje miastu uzdrowiskowe właściwości. Wisienką na torcie jest park uzdrowiskowy Doliny Symsarny, do którego można wejść wprost z miasta, a którego malownicze ścieżki zachęcają do spacerów, jazdy na rowerze i rekreacji na świeżym powietrzu. Znajdują się tu wiaty, ławki, parkingi dla rowerów, a o lokalnej faunie i florze można przeczytać na tablicach informacyjnych. - informuje Kamil Onyszk, podinspektor Referatu Promocji i Współpracy z Urzędu Miejskiego w Lidzbarku Warmińskim.
Warto wspomnieć, że już przed wojną w Lidzbarku Warmińskim istniał Luftkurort i przyjeżdżali tu kuracjusze z całych Niemiec. Dziś postanowiono przywrócić miastu status uzdrowiska, realizując duże uzdrowiskowe inwestycje.
Budowa tężni w Lidzbarku Warmińskim. Kiedy uzdrowisko będzie gotowe?
Nowe uzdrowisko, według planów, ma być gotowe już jesienią tego roku. Tężnia o długości blisko 100 metrów zasila będzie wodą solankową z odwiertu. Powstaną także drogi dojazdowe wraz z trasami do terenoterapii (ścieżki pieszo – rowerowe), parking, toalety i plac zabaw.
W pobliżu zbudowany zostanie również pawilon zdrowia. Wyposażony będzie w sprzęt i urządzenia diagnostyczno - rehabilitacyjne wspomagające procesy i zabiegi kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i helioterapii, a także promenady złożone ze ścieżek terapii pieszej i ruchowej do terenoterapii wraz z parkingami i drogami dojazdowymi oraz układ kinezyterapii aktywnej - rowerowy tor wysiłkowy. Odtworzony będzie także zbiornik wodny, zwany „żabim stawem”, otoczony drewnianą ścieżką spacerową.
Polecany artykuł: