Potrącenie zwierzęcia na drodze. Jak się zachować?
Zdarzenia drogowe z udziałem zwierzęcia mogą przytrafić się każdemu, zwłaszcza wieczorową i nocną porą, kiedy widoczność jest znacznie ograniczona, a dzikie zwierzęta przemieszczają się między lasami czy polami. Ważne jest, by wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji i jakie kroki należy podjąć, by nie przysporzyć sobie dodatkowych kłopotów w postaci kary grzywny lub aresztu.
- Agresywny mężczyzna rzucił rowerem w samochód. Zobacz nagranie!
- Czy rozpoznasz zwierzęta po uszach? Sprawdź! [QUIZ]
W pierwszej kolejności kierowca powinien zadbać o prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia. - W zależności od okoliczności kierowca powinien w prawidłowy i bezpieczny sposób zatrzymać pojazd, oznaczyć miejsce zdarzenia, tak aby było widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego (przy wykorzystaniu choćby świateł awaryjnych samochodu i trójkąta ostrzegawczego). - tłumaczy mł. asp. Tomasz Markowski, rzecznik KWP w Olsztynie.
Potrącenie zwierzęcia na drodze. Nie powiadomisz służb? Narażasz się na karę grzywny
Jeżeli w wyniku zdarzenia zwierzę zostało ranne lub padło, należy powiadomić o tym służby. Zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie zwierząt, "prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia służb". Co ważne, za złamanie tego przepisu, kierowcy grozić może kara grzywny lub aresztu.
- Obecność rannego lub padłego zwierzęcia na pasie drogowym lub w jego bezpośrednim otoczeniu może spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto, powiadomienie policjantów o takim zdarzeniu drogowym, może być bardzo istotne dla kierowcy, chcącego uzyskać odszkodowanie za uszkodzenia powstałe w wyniku zdarzenia. - przyznaje mł. asp. Tomasz Markowski.
Policja przypomina, że miejsca częstego występowania zwierząt na drodze są wyróżnione odpowiednimi znakami drogowymi. Oznacza to, że kierowca widzący taki znak, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i uwagi podczas jazdy oraz dostosowania prędkości do takiej, która umożliwi skuteczne hamowanie w sytuacji pojawienia się zwierzęcia na drodze.