Ciekawostka

Tajemniczy Diabelski Most nad Łyną. W pobliżu znaleziono cenne arabskie artefakty [ZDJĘCIA]

2024-08-14 10:11

Las Miejski w Olsztynie skrywa wiele tajemniczych miejsc. Jednym z nich jest dawny Diabelski Most, który można znaleźć w pobliżu wykopalisk archeologicznych w osadzie pruskiej Sędyty. Z obiektu pozostały tylko szczątki, jednak posiada on bardzo bogatą historię. Podczas prac archeologicznych znaleziono cenne artefakty. Szczegóły poniżej.

Diabelski Most nad Łyną ma bogatą historię. Wiąże się z nim przerażająca legenda

Olsztyński las miejski skrywa wiele tajemniczych miejsc. W pobliżu zakola Łyny, gdzie prowadzone były wykopaliska archeologiczne w osadzie pruskiej Sędyty, jeszcze do lat 30. XX wieku istniał Diabelski Most. Choć obecnie pozostały po nim tylko szczątki w postaci wbitych pali, kiedyś był ważnym punktem dla tamtejszej społeczności. Tereny te zamieszkiwały prawdopodobnie dwie skłócone ze sobą osady. Most znajdował się w miejscu, gdzie dawniej funkcjonował inny tego typu obiekt.

Wiąże się z nim ciekawa legenda, według której most został wybudowany w ciągu kilku godzin, gdy nad rzeką rozpościerała się gęsta mgła. Gdy się rozpogodziło, książę jednej z osad zobaczył most, którego dzień wcześniej jeszcze nie było. Bogobojni mieszkańcy stwierdzili, że jest to sprawka diabła. Włodarz osady postanowił rozprawić się z nim. Księżniczka przestrzegała go jednak, żeby nie szedł, ale ten był nieugięty i zwołał wojaków, którzy wyruszyli na wyprawę.

Gdy śmiałkowie znaleźli się na nowo wybudowanym moście, pale się obaliły i cała drużyna śmiałków wpadła do wody. Według podań, wszyscy się utopili. To nie koniec tragicznych wydarzeń. Tego samego dnia w osadzie odbywał się pogrzeb. Żałobnicy, gdy usłyszeli plusk wody, pobiegli zobaczyć, co się stało. Wtedy niekontrolowany przez nikogo ogień z paleniska pogrzebowego rozprzestrzenił się na całą osadę i pobliski las. Według legendy, nikt nie przeżył.

Podczas prac archeologicznych w osadzie natrafiono na cenne arabskie artefakty

Kilka lat temu w pobliżu zakola Łyny, gdzie stoją pale po Diabelskim Moście, prowadzono prace archeologiczne w osadzie pruskiej Sędyty. Towarzystwo Naukowe Pruthenia natrafiło tam na zaskakujące przedmioty. Choć Prusowie nie używali monet jako środka płatniczego, wykopano tam monety arabskie w drobnych nominałach. Dodatkowo natrafiono na żelazne ostrza i groty strzał, co może oznaczać, że mieszkańcy tamtych terenów prowadzili handel, prawdopodobnie z Truso, dużym ośrodkiem handlowym w pobliżu obecnego Elbląga.

Zdaniem naukowców z Pruthenii, największy rozwój grodziska Prusów przypadł na VIII-XII wiek. W Olsztynie i okolicach zlokalizowanych było około 100 osad. Jedna z nich znajdowała się na terenie, gdzie obecnie stoi Galeria Warmińska, inna była tam, gdzie teraz jest „samotniak”. Dodatkowo niedaleko jeziora Kielarskiego odkryto cmentarz, a kurhany w okolicach Bukwałdu.

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur

Tajemniczy Diabelski Most nad Łyną. W pobliżu znaleziono cenne arabskie artefakty [ZDJĘCIA]

Rozpoznasz miejsce w Olsztynie po opisie? Maksymalną liczbę punktów zdobędą tylko znawcy [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Kamienica Naujacka to secesyjna budowla zachwycająca bogactwem fasadowych zdobień i dekoracyjnych rozwiązań architektonicznych. Mieści się tam instytucja: