Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego to już tradycja sportowych imprez Olsztyna. Co roku wydarzenie gromadzi gwiazdy lekkoatletyki światowego formatu. Można tu zobaczyć nie tylko wybitnych sportowców z Polski, ale również zagranicznych zawodników. Czwarta odsłona Memoriału odbędzie się w najbliższą niedzielę, 1 września na kortowskim stadionie lekkoatletycznym. Jeżeli chodzi o naszych rodaków, to swój udział potwierdziła chociażby Natalia Kaczmarek, brązowa medalistka tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.
- Lubię startować w Olsztynie, bo jest tu fajna atmosfera. Można powiedzieć, że też tu trenuję na co dzień. Znam ten stadion i czuję się na nim bardzo dobrze. W tamtym roku podczas memoriału zwyciężyłam na dystansie 500 metrów i pobiłam rekord. W tym roku dystans będzie dużo krótszy, bo 150 m. Mam nadzieję, że podołam, pobiegnę szybko i też będę podobać się kibicom – zdradziła Natalia Kaczmarek.
Podczas wydarzenia ujrzycie w akcji również sprintera, Karola Zalewskiego czy Konrada Bukowieckiego, specjalizującego się w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem. Łącznie w Kortowie zapowiedziało swoją obecność 120 lekkoatletów, w tym reprezentanci m.in. Kanady, Holandii, Niemiec, Czech, Grecji, Hiszpanii oraz Szwecji. Warto wspomnieć, że w tym roku Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego zyskał szczególną rangę, wchodząc do prestiżowego World Athletics Continental Tour w kategorii Bronze. Jest to coroczna seria niezależnych zawodów lekkoatletycznych uznawanych przez World Athletics (dawniej IAAF), stanowiąca drugi, po Diamentowej Lidze, poziom międzynarodowych jednodniowych zawodów.
- Nasz Uniwersytet bardzo mocno stawia na sport akademicki. Wspieramy naszą kadrę i wychowujemy nowe pokolenia sportowców. Cieszę się, że podczas memoriału zaprezentują się nie tylko nasi najlepsi polscy zawodnicy, ale będziemy także gościć zawodników ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Jamajki czy Wielkiej Brytanii. Cieszę się, że królowa sportu będzie u nas świętowała podczas Memoriału Zbigniewa Ludwichowskiego – zaznaczył Jerzy Przyborowski, rektor UWM.
Trener, który szkolił najlepszych
Poruszając temat Memoriału, nie można nie wspomnieć o samym Zbigniewie Ludwichowskim – trenerze, który przez lata specjalizował się w szkoleniu profesjonalnych biegaczy na różnych dystansach. Pod jego skrzydłami wychowało się ponad 400 medalistów Mistrzostw Polski, Europy oraz Świata. Już w latach 70. XX wieku doprowadził do licznych sukcesów międzynarodowych swoją żonę – Bronisławę, dwukrotną medalistkę mistrzostw świata w biegach przełajowych (Rabat 1975). Pod jego okiem formę szlifowała Wanda Panfil – jedyna polska mistrzyni świata w maratonie (Tokio 1991). W ostatniej dekadzie przyczynił się do zdobycia medali mistrzostw świata U20 oraz Europy U23 przez sprintera Karola Zalewskiego. Do jego wychowanków należą m.in. Piotr Rostkowski - rekordzista Polski na 1500 m i Aleksandra Lisowska - mistrzyni Europy w maratonie.