Spowiedź wielkanocna a koronawirus. Jak się wyspowiadać?

i

Autor: pixabay.com Spowiedź wielkanocna a koronawirus. Jak się wyspowiadać?

Spowiedź wielkanocna 2020. Jak się spowiadać? Czy spowiedź online jest możliwa?

2020-04-06 10:35

Spowiedź wielkanocna to dla osób wierzących niezwykle ważny element przygotowań do świąt. Niestety w dobie epidemii koronawirusa wypełnienie obowiązku spowiedzi wielkanocnej może być dosyć problematyczne. Jak wyspowiadać się i nie narazić swojego zdrowia? Czy w związku z koronawirusem spowiedź jest obowiązkowa? Sprawdź na ESKA.PL Olsztyn.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Spowiedź online nie jest możliwa

Święta Wielkanocne za pasem. A co ze spowiedzią? Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik tłumaczy, że choć nowoczesność umożliwia wiele zdalnych rozwiązań, nie sprawdzą się one w przypadku spowiedzi. Dlatego też nie ma opcji wyspowiadania się online lub telefonicznie.

- Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych. - informuje ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Pomimo ograniczenia liczby wiernych, którzy mogą uczestniczyć w mszach św. i nabożeństwach do pięciu osób, kościoły pozostają otwarte, a księża spowiadają wiernych, stosując się do zasad bezpieczeństwa. W obecnej sytuacji, miejscem sprawowania spowiedzi nie musi być tylko konfesjonał. Trudna sytuacja umożliwia odbycie spowiedzi również w takich miejscach jak:

  • kaplica
  • zakrystia
  • biuro parafialne
  • sala katechetyczna
  • inne dogodne miejsce , pozwalające na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.

Spowiedź wielkanocna a koronawirus. Co na to olsztyńskie parafie?

Każda z parafii może zorganizować spowiedź w inny sposób. Osoby, które chcą z niej skorzystać, mogą telefonicznie lub przez strony internetowe i media społecznościowe dowiedzieć się, kiedy można odbyć spowiedź wielkanocną i w jakich warunkach.

Przykładowo Rzymskokatolicka Parafia Świętego Arnolda w Olsztynie organizuje spowiedź wielkanocną w salce kominkowej bądź w jadalni w domu zakonnym. Parafia podała też dokładne godziny, w których można się wyspowiadać. Inne parafie podają jedynie godziny spowiedzi. O szczegóły można dopytać telefonicznie.

Jeśli nie możemy odbyć sakramentalnej spowiedzi, wierny może wzbudzić akt żalu doskonałego, co przywraca go do stanu łaski.

- Jeśli nie możliwa jest sakramentalna spowiedź, możliwy jest akt żalu doskonałego. Jeśli nie możliwe jest wejście do sakralnej przestrzeni, możliwe są znaki, które o niej przypominają: znak krzyża, zapalona świeca, … Podobnie ma się rzecz z wyciszeniem i duchową atmosferą. - mówi Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński.

Czy znasz polskie zwyczaje wielkanocne?

Pytanie 1 z 10
W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć:

Czy w związku z koronawirusem spowiedź jest obowiązkowa?

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że biskupi zwrócili uwagę, iż drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”. „Księża biskupi wskazują, że choć w polskiej tradycji istnieje zwyczaj spowiedzi w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji, to jednak każdy wierny może sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. A co do przykazania, aby „przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”, to okres wielkanocny obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli – w tym roku – do 7 czerwca 2020”.

ESKA Top 5 - odc. 114