Spółka miejska ma oficjalną nazwę. Wiadomo, kto będzie prezesem
W poniedziałek podczas konferencji prasowej na terenie hali Urania prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zdradził nazwę nowo powołanej spółki miejskiej. Jej zadaniem będzie zarządzenia obecnie modernizowanym obiektem.
- Liczymy na to, że już w październiku albo listopadzie będziemy mogli organizować wydarzenia sportowe, kulturalne, bo przecież nasi siatkarze, którzy dzisiaj rozgrywają swoje mecze w Iławie, już około 20 października będą rozpoczynać ligę i liczą, że odbędzie się to już w hali Urania. W miesiącu czerwcu przygotowałem projekty uchwał, które zatwierdziła rada miasta, projekty uchwał o powołaniu spółki Hala Olsztyn – powiedział włodarz Olsztyna.
Prezydent dodał, że w momencie, gdy uchwała weszła w życie, podjęto decyzję o powołaniu rady nadzorczej oraz prezesa.
Miasto ogłosiło nazwisko prezesa spółki miejskiej
Piotr Grzymowicz podał również nazwisko prezesa spółki Hala Olsztyn.
- Prezesem naszej spółki Hala Olsztyn od 1 listopada jest obecny tu dzisiaj Zbigniew Trzoska – podał prezydent, dodając, że funkcję tę będzie sprawował od 1 listopada.
Trzoska jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Swoją karierę rozpoczynał i kontynuował w Urzędzie Miejskim Miasta Gdańsk jako specjalista do spraw sportu i przygotowania Euro 2012. W okresie 2010-2014 był specjalistą ds. organizacji imprez w hali Gdańsk-Sopot Sp. z o.o. Jest od 2011 r. prezesem Stowarzyszenia Piłki Ręcznej „Wybrzeże Gdańsk”. W latach 2015-2018 był dyrektorem działu ds. organizacji imprez w hali Gdańsk-Sopot. Od czerwca 2016 r. przewodniczący rady nadzorczej „Wybrzeża Hadball” Spółka Akcyjna. Funkcję tę pełni do tej pory. W latach 2018-2019 był dyrektorem ds. zarządzania eventowego hali Arena Gliwice. W 2019 r. pełnił usługi doradcze zarządzania stadionem Polsat Plus Arena w Gdańsku. W latach 2019-2020 był zastępcą dyrektora ds. technicznych Międzynarodowych Targów Gdańskich. Obecnie jest prezesem zarządu spółki Ostrowskie Inwestycje Sportowe w Ostrowiu Wielkopolskim.
Obecny dyrektor OSiR-u będzie pełnił obowiązki prezesa przed trzy miesiące
Włodarz stolicy Warmii i Mazur przyznał, że przez najbliższe trzy miesiące, zanim Trzoska przejmie nową rolę, pełniącym obowiązki szefa spółki będzie obecny dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Jerzy Litwiński.
- Jerzy Litwiński tę funkcję będzie wykonywał od 1 sierpnia. W tym czasie jest urlopowany z funkcji naszego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a pełniącym obowiązki szefa ośrodka będzie wicedyrektor Mirosław Jabłoński – wyjaśnił prezydent Grzymowicz.
Następnie głos zabrał przyszły prezes spółki miejskiej, który powiedział, że jest rodowitym gdańszczaninem i to właśnie m.in. w Gdańsku zdobywał doświadczenie w zawodzie.
- Myślę, że czerpiąc doświadczenie z największych obiektów sportowych w Polsce i ze stadionu i Targów Gdańskich, a także zarządzając spółką miejską w Ostrowie Wielkopolskim, jestem gotowy, żeby się z tym zmierzyć i mam nadzieję, że zarówno państwo, mieszkańcy, jak i wszyscy odwiedzający ten obiekt będą zadowoleni i będą dumni z tego, jak funkcjonuje tutejsza hala – stwierdził Zbigniew Trzoska.
Koniec remontu Uranii coraz bliżej. Na jakim etapie są prace?
Andrzej Rosocha, kierownik kontraktów z firmy Mirbud, która jest wykonawcą zadania, przyznał, że zakończenie modernizacji hali Urania zbliża się wielkimi krokami. Zdradził też, na jakim obecnie etapie są prace.
- Jesteśmy na końcówce naszej budowy. Zostało nam niewiele czasu, a pracy jeszcze jest dużo. Wszystkie rodzaje prac wykończeniowych właśnie teraz się odbywają. Przed nami wykończenie tego obiektu. Codziennie na budowie jest około 300 ludzi. Staramy się, żeby zakończyć prace zgodnie z terminem kontraktu – wymienił Rosocha.
Czy miasto straci finansowo na powołaniu spółki miejskiej?
Pod koniec konferencji przyszedł czas na pytania od dziennikarzy. Padło zapytanie o koszty oraz o to, czy miasto będzie musiało dokładać do utrzymania obecnie remontowanego obiektu. Włodarz Olsztyna przyznał, że na tę chwilę trudno to oszacować.
- Finansowanie obiektu sportowego i szeroko rozumianej działalności na rzecz przede wszystkim dzieci i młodzieży, jako zadania własnego gminy w obszarze sportu, kultury czy innych obszarów, wymaga finansowania ze strony miasta. Na najbliższej sesji rady miasta będziemy podejmować kolejne uchwały o powierzeniu zadań naszej spółce. Dlatego będziemy musieli w formie rekompensaty spółce płacić. Jaka ona będzie? Jesteśmy na etapie analiz. Samo uruchomienie obiektu da nam odpowiedzi na wiele innych pytań, bo obiekt będzie bardzo nowoczesny. Ale wiemy też, co obecnie się dzieje na rynku, że wysokie koszty energii elektrycznej i energii cieplej, wymagają wyższych nakładów finansowych – podsumował prezydent.
Piotr Grzymowicz zauważył również, że hala Urania będzie przynosiła dochody, m.in. z organizacji imprez sportowych, koncertów, wydarzeń kulturalnych i innych eventów, które będą mogły odbywać się w tym obiekcie. Trzoska dodał, że dochody będą pochodziły również z wynajmu powierzchni m.in. pod lokale gastronomiczne.
Zgodnie z kontraktem podpisanym przez firmę Mirbud i władze miasta, prace nad modernizacją hali Urania mają zakończyć się do 16 października bieżącego roku.
Po remoncie główna hala Urania pomieści 4 tys. widzów. Do tego hala rozgrzewkowa z trybunami na tysiąc osób, szereg mniejszych sal, np. do judo, gabinetów regeneracyjnych, podziemny parking czy kryte lodowisko. Obiekt będzie niemal samowystarczalny, a tym samym bardzo ekologiczny ze względu na fotowoltaikę i gruntowe wymienniki ciepła.
Polecany artykuł:
Trwają prace na stacji Olsztyn Główny. Pasażerowie korzystają już z przebudowanych peronów