UWM pozyskał nowe alpaki i zorganizował konkurs na imiona
Na początku lipca władze Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie poinformowały, że pozyskano nowe alpaki. To dwie samiczki, które zasiliły stado zwierząt należących do uczelni. W bazie są już kozy, owce, świnie, drób, ryby. Alpaki mają ważną misję – od nowego roku akademickiego będą pomagać w realizacji zajęć na kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. Zwierzęta będą włączone w cykl zajęć z przedmiotu alpakoterapia.
Ruszył również konkurs, w którym można było przedstawić własną propozycję imion dla samiczek alpak. Powołana specjalnie w tym celu komisja dokonała ocen i ogłosiła zwycięzców.
Tak będą się nazywały uczelniane alpaki
– Alpaki są w stanie zapamiętać swoje imiona i reagować na nie. Muszą zatem to być słowa dźwięczne, krótkie, łatwe do zapamiętania i wymówienia, gdyż odwiedzają nas dzieci, a nawet osoby z niepełnosprawnością i ich imiona nie powinny sprawiać im kłopotów – wyjaśnia dr inż. Iwona Chwastowska-Siwiecka, prodziekan WBZ ds. studenckich.
W konkursie udział wzięło mnóstwo osób. Post zamieszczony na Facebooku zyskał 150-tysięczny zasięg.
– Propozycje ok. 130 imion nadesłało ok. 60 osób. Obradowała nad nimi 10-osobowa wydziałowa komisja nazewnicza. Po długich i burzliwych obradach, w drodze głosowania, wybrała spośród tych propozycji imiona: Coco i Luna – kontynuuje dr Chwastowska-Siwiecka.
Ostatecznie zdecydowano, że alpaki będą nosiły imiona Luna i Coco.
– Luna to ta biała, bo kojarzy się z jasnym światłem księżyca. Coco to ta brązowa, bo kojarzy się z czekoladą. Chyba nikt nie będzie mieć problemu z ich wymówieniem i zapamiętaniem – dodaje prodziekan.
Alpaki są wykorzystywane w terapiach i turystyce
Zwierzęta te są coraz częściej wykorzystywane w agroturystyce i terapii. Alpakoterapia może być stosowana jako wsparcie w terapii pacjentów z nerwicą, depresją, zaburzeniami lękowymi i chorobami psychicznymi oraz dzieci z ADHD, autyzmem czy porażeniem mózgowym. Często też jest stosowana u osób przebywających w szpitalach i domach opieki. Dzieci i dorośli chętnie nawiązują kontakt z alpakami.
Najlepsza agroturystyka na Warmii i Mazurach. Gdzie pojechać na wakacje 2023? [LISTA]