Grzybobranie

Śmiertelnie trujący grzyb w warmińskich lasach. Można pomylić go z jadalnym. Leśnicy ostrzegają [ZDJĘCIA]

2024-06-09 16:31

Leśnicy z Olsztyna opublikowali w mediach społecznościowych wpis, w którym ostrzegają przed silnie trującym grzybem, który rośnie między innymi w warmińskich lasach. Chodzi o piestrzenicę kasztanowatą. – Zawiera substancję toksyczną powodującą uszkodzenia narządów wewnętrznych – informują. Można ją pomylić z popularnym grzybem jadalnym.

Choć sezon na grzyby na dobre rozpoczyna się dopiero jesienią, to już wiosną można znaleźć wiele dorodnych okazów. Należy jednak uważać. Niektóre gatunki grzybów jadalnych są bowiem łudząco podobne do trujących. Doskonałym tego przykładem jest chociażby smardz jadalny, który przez wiele osób może być mylony z trującą piestrzenicą kasztanowatą. Jak je rozróżnić?

Silnie trująca piestrzenica kasztanowata mylona ze smardzem jadalnym

Piestrzenica kasztanowata rośnie od marca do maja w lasach iglastych, zwłaszcza sosnowych. Spotkać ją można na polanach i innych otwartych terenach. Rośnie w sąsiedztwie pni drzew i między ich korzeniami. Lubi piaszczyste gleby. Główkę ma nieregularnie kulistą i pofałdowaną w kolorze kasztanowatym lub ciemnobrązowym, w środku jest pusta. Trzon ma krótki, cylindryczny, białawy. Miąższ kruchy i woskowaty.

– Jest to grzyb silnie trujący, więc jeżeli znajdziemy go na wiosennym spacerze, nie zrywajmy, a najlepiej w ogóle go nie dotykajmy. Zawiera substancję toksyczną (gyromitrynę) powodującą uszkodzenia narządów wewnętrznych (gł. nerek i wątroby). Podobno może nadawać się do spożycia po uprzednim wygotowaniu, ale trujące jest nawet wdychanie oparów przy gotowaniu tych grzybów. Trudno też ustalić, po jakim czasie obróbki termicznej gyromitryna traci swoje trujące własności, więc odradzamy takie eksperymenty! – informuje Nadleśnictwo Olsztyn.

Smardz jadalny, znany także pod nazwą smardz zwyczajny lub smorz, rośnie od kwietnia do maja, po wiosennych deszczach, w prześwietlonych lasach liściastych, parkach, głównie pod jesionami, wiązami, klonami i bukami. Składa się z kulistej lub jajowatej, pustej w środku główki i przysadzistego, rozszerzonego u podstawy trzonu. Na kapeluszu barwy od szarej do brązowożółtej charakterystyczne fałdki i jamki otoczone żeberkami – jak plaster miodu. Objęty częściową ochroną gatunkową poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych i terenami zieleni.

Czy warto jeść grzyby?