Sensacyjne odkrycie pod Olsztynem. Znaleźli fragment kręgu drapieżnika sprzed milionów lat

i

Autor: Freepik, Facebook: Macrosat - internet telewizja telefon

Wiadomości

Sensacyjne odkrycie pod Olsztynem. Znaleźli fragment kręgu drapieżnika sprzed milionów lat

2024-09-11 9:55

Mieszkańcy Barczewa podczas rodzinnej wyprawy nad jezioro Dadaj natrafili na sensacyjne odkrycie. Początkowo myśleli, że to kawałek drewna, jednak prawda okazała się zupełnie inna, bo natrafili na prawdziwy skarb. Był to fragment kręgu drapieżnika wodnego sprzed milionów lat. Więcej informacji na ten temat w artykule poniżej.

Sensacyjne odkrycie w jeziorze Dadaj. Kość dinozaura ma ogromną wartość naukową

Do sensacyjnego odkrycia doszło przez przypadek, podczas rodzinnego relaksu nad jeziorem Dadaj. Barczewianie natrafili na coś, co przypominało kawałek drewna, ale było na to zbyt ciężkie. Jako członkowie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego, postanowili zbadać znalezisko. Wstawili zdjęcia na grupy na Facebooku. Osoby, które interesują się taką tematyką rozwiązały zagadkę, Okazało się, że to fragment kręgu plezjozaura, dinozaura żyjącego w wodzie miliony lat temu.

Stwierdziłem, że przekażemy kość do badań. W międzyczasie były oferty kupna tego, ale nie byliśmy zainteresowani. Jest to rzecz na skalę ogólnopolską, a wręcz europejską. Jest to tak rzadkie, że ma aspekt naukowy

– powiedział odkrywca kręgu Rafał Grodzki w rozmowie z lokalną telewizją internetową Macrosat TV.

Jak wyjaśnił Grodzki, plezjozaury nie żyły na terenie obecnej Polski, ale w rejonie teraźniejszych Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Jego kości trafiły w nasze rejony dzięki lodowcowi. Jego córka, Iga dodała, że są bardzo szczęśliwi, że mogli dokonać takiego niespotykanego odkrycia.

Kręg dinozaura zostanie dokładnie zbadany. Trafił do Polskiej Akademii Nauk

Kręg dinozaura został przekazany Instytutowi Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Dr hab. Przemysław Gorzelak wystosował do odkrywców pismo z podziękowaniami.

Kręg plezjozaura zostanie dokładnie zbadany, a wyniki badań opisane w specjalistycznej publikacji prezentującej znaleziska mezozoicznych gadów z północnej Polski

– czytamy w podziękowaniu.

Plezjozaury – co o nich wiadomo?

Plezjozaury należały do rzędu wodnych gadów z nadrzędu płetwojaszczurów. Miały od dwóch do nawet dwudziestu metrów długości, długą szyję, korpulentne ciało, cztery płetwy oraz krótki ogon. Żywiły się amonitami, belemnitami oraz większymi morskimi organizmami. Różnorodność uzębienia plezjozaurów świadczy o różnych trybach życia – niektóre gatunki przeczesywały dno morskie w poszukiwaniu niewielkich bezkręgowców, podczas gdy inni przedstawiciele atakowali ryby i ówczesne głowonogi. Badania naukowców wykazały, że dinozaury te były w stanie utrzymywać wysoką i stałą temperaturę ciała w ekosystemach oceanicznych od tropików do wód chłodnych. Szacowana temperatura ciała, wynosząca 35-39 stopni Celsjusza, sugeruje wysokie tempo przemiany materii, wymagane do drapieżnictwa i szybkiego przemierzania dużych terenów.

Kiedyś konie bały się tyranozaura. Najstarszy w Polsce park dinozaurów pod Łęczną kończy 50 lat

Co wiesz o dinozaurach?

Pytanie 1 z 10
Kiedy pojawiły się dinozaury?

Kolejne niezwykłe odkrycie archeologiczne na Mazurach. Skarby pochodzą z okresu wpływów rzymskich