Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce przechodzi renowację
W ramach kontynuacji prac w zakresie stolarek nasi pracownicy odebrali dotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace, polegające na wymianie wtórnych okien w trzech kaplicach narożnych krużganków wokół kościoła. - poinformował Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.
W ich trakcie wstawiono nowe okna na wzór oryginalnych barokowych, częściowo zachowanych na strychu krużganków oraz według ikonografii w postaci malarskiej imitacji stolarek w niszach kaplic.
- Dotychczasowe okna powstałe w latach 50. XX w. miały grube, drewniane szczebliny, niewłaściwe podziały na skrzydła i szkło o współczesnym charakterze. Wyraźną różnicę w estetyce widać na jednym ze zdjęć wykonanym jeszcze w trakcie wymiany. - tłumaczy Konserwator Zabytków.
W kolejnych latach planowane jest wykonanie remontu elewacji i odtworzenie schodów wejściowych w historyzującej formie.
"Częstochowa Północy" w Świętej Lipce
Święta Lipka to sławne Sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.