Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Samorząd Olsztyna nie udostępni danych Poczcie Polskiej. To decyzja prezydenta miasta

2020-04-28 9:09

Poczta Polska otrzymała odpowiedź od prezydenta Olsztyna - Piotra Grzymowicza, na złożony przez siebie wniosek o przekazaniu danych ze spisu wyborców. W ocenie prezydenta Olsztyna, Poczta Polska nie ma w tej chwili wystarczających uprawnień do uzyskania dostępu do danych w celu realizacji zadań związanych z organizacją wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent Olsztyna 27 kwietnia 2020 roku odpowiedział na wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców, złożony 24 kwietnia przez Pocztę Polską drogą mailową. Grzymowicz tłumaczy, że działając w imieniu Gminy Olsztyn nie może uwzględnić tego wniosku. 

"Po zasięgnięciu wielu opinii uznałem, że wobec aktualnego stanu prawnego udostępnienie danych osobowych mieszkańców Olsztyna Poczcie Polskiej jest niemożliwe, gdyż będzie niezgodne z prawem. O swoim stanowisku poinformowałem wnioskodawcę, wskazując powody odmowy realizacji. Treść odpowiedzi jest dostępna na miejskiej stronie internteowej." - napisał na swoim profilu facebookowym prezydent Olsztyna - Piotr Grzymowicz. 

Oto treść odpowiedzi: 

Zgodnie z art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, na który powołuje się Państwa spółka, operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej bądź w celu wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej.

Z powyższego przepisu wynika, że udostępnianie spisu wyborców Poczcie Polskiej jest możliwe i dopuszczalne tylko i wyłącznie wówczas, gdy dane te są niezbędne temu podmiotowi do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


W obowiązującym stanie prawnym brak jest przepisów rangi ustawowej, które nakładałby na Pocztę Polską S.A. obowiązek realizacji zadań związanych z organizacją i przeprowadzaniem wyborów powszechnych na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Takie zadanie zostało na Pocztę Polską S.A. nałożone mocą art. 53k w zw. z art. 53a ustawy Kodeks Wyborczy, który przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych, podlegających obowiązkowej kwarantannie lub izolacji oraz osób, które ukończyły 60 lat. Nie mniej należy zwrócić uwagę, że zgodnie z treścią art. 102 pkt 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wyłączono stosowanie w/w art. 53a (głosowanie korespondencyjne) przy przeprowadzaniu wyborów powszechnych na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Ponadto Piotr Grzymowicz argumentuje swoje stanowisko tym, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym to samorządy realizują zadania, które dotyczą organizacji zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ Kodeks wyborczy, a także żadna inna ustawa nie przewidują w tym zakresie udziału Poczty Polskiej S.A. Prezydent Olsztyna dodaje również, że ustawa z dnia 6 kwietnia 2020 roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na to stanowisko zarządzonych w 2020 roku, nie ma zakończonej procedury ustawodawczej i tym samym nie może stanowić podstawy działania władzy publicznej. 

Tym samym należy stwierdzić, że Poczta Polska S.A. nie posiada aktualnie uprawnień do uzyskania dostępu do list wyborców w celu realizacji zadań związanych z organizacją wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., albowiem takie zadanie nie zostało jej powierzone mocą obowiązującej ustawy.

Z kolei decyzja Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020r., na którą również powołujecie się Państwo we wniosku, nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego, a nadto jej adresatem nie jest Gmina Olsztyn, a wyłącznie Poczta Polska S.A.

Dodatkowo podnoszę, iż przesłany wniosek dotyczy sporządzenia nowego rodzaju rejestru, zawierającego w określonym układzie dane z różnych źródeł według wyznaczonego we wniosku układu. Spis wyborców jest dziś zdefiniowany w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 grudnia 2014r. w sprawie spisu wyborców, zupełnie inaczej, a przepis art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 nie zawiera dyspozycji do żądania od jednostki samorządu terytorialnego sporządzania nowych rodzajów dokumentów.

Mając powyższe na uwadze, w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawa, odmawiam realizacji wniosku z dnia 24 kwietnia 2020r. o udostępnienie danych ze spisu wyborców. - możemy przeczytać w odpowiedzi Piotra Grzymowicza na wniosek Poczty Polskiej. 

COŚ DOBREGO #12
Sonda
Powiedz nam, na co czekasz z niecierpliwością:
Posłuchaj, jak chronić się przed koronawirusem. Takie są zalecenia WHO. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.