Sąd administracyjny wstrzymał decyzję w sprawie nakazu usunięcia „szubienic”

i

Autor: UM Olsztyn

Wydarzenia

Sąd administracyjny wstrzymał decyzję w sprawie nakazu usunięcia „szubienic”

2023-08-16 9:42

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz wojewody warmińsko-mazurskiego w sprawie nakazu usunięcia Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. W uzasadnieniu napisano, że sama skarga „czyni prawdopodobieństwo wystąpienia znacznej szkody i trudnych do odwrócenia skutków”.

Olsztyński samorząd zaskarżył decyzję ministra i wojewody

Przypomnijmy, zgodnie z decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego, „szubienice” mają zostać usunięte z przestrzeni publicznej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymało w mocy zaskarżoną przez prezydenta Olsztyna decyzję wojewody o usunięciu monumentu. Wojewoda nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Jednak samorząd Olsztyna zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzje, które miały rygor natychmiastowej wykonalności. Sąd zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym przez prawników urzędu miasta.

W uzasadnieniu napisano, że: „sam przedmiot skargi czyni prawdopodobnym wystąpienie niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków w razie wykonania decyzji. Rozbiórka pomnika przed rozpoznaniem sprawy przez Sąd może (...) sprawić, że w razie ewentualnego uwzględnienia skargi, udzielona (...) ochrona sądowa może okazać się iluzoryczna”.

Władze Olsztyna chcą zachować pomnik jako miejsce edukacji historycznej

- Wojewoda oraz minister robią wszystko, żeby pomnik zburzyć - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Posługują się przy tym mniej drastycznie brzmiącym określeniem, mówiąc o doprowadzeniu do usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej Olsztyna. Ja natomiast, zgodnie z pierwotną ideą, jestem zwolennikiem jego pozostawienia, jako miejsca edukacji historycznej i obudowania go treściami pokazującymi złożoność i dramat II wojny światowej.

Tego typu działania, których hasłem jest "Projekt dla Pokoju" przedstawiła grupa ludzi nauki i kultury, której liderem jest historyk z Instytut Studiów Politycznych PAN, prof. Robert Traba. To propozycja utworzenia oryginalnego muzeum "pod chmurką". Niezwykle urządzona przestrzeń byłaby z jednej strony hołdem dla ofiar radzieckiego i nazistowskiego totalitaryzmu, z drugiej zaś przestrogą dla kolejnych pokoleń.

Pomnik na pl. Dunikowskiego powstawał w latach 1949-53. Był wpisany do rejestru zabytków od 1993 r., natomiast jego otoczenie od 2010 r. Ochrona została zdjęta odgórnymi decyzjami w tym roku. Xawery Dunikowski w latach 1940-1945 był więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Eska Summer City Olsztyn! Święto Pieczywa Rzemieślniczego

"Szubienice" na Placu Dunikowskiego