Ruszyło wielkie liczenie pojazdów na Warmii i Mazurach. Odbywa się co pięć lat

i

Autor: GDDKiA Olsztyn

motoryzacja

Ruszyło wielkie liczenie pojazdów na Warmii i Mazurach. Odbywa się co pięć lat

2025-01-23 9:26

Na drogach w całej Polsce rozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu (GPR). To badanie natężenia ruchu, które ma pomóc w planowaniu rozbudowy dróg czy analizie bezpieczeństwa. Wielkie liczenie pojazdów ruszyło już także w województwie warmińsko-mazurskim. Na czym polega? Gdzie i kiedy będą odbywać się pomiary w regionie?

Spis treści

  1. Ruszył Generalny Pomiar Ruchu 2025
  2. GPR w woj. warmińsko-mazurskim. Gdzie i kiedy zostanie wykonany?
  3. Ruch pojazdów na Warmii i Mazurach będą rejestrować specjalne kamery
  4. Kiedy będą dostępne wyniki GPR?

Ruszył Generalny Pomiar Ruchu 2025

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad (GDDKiA) wspólnie z zarządami dróg wojewódzkich co pięć lat przeprowadza w Polsce Generalny Pomiar Ruchu. Kolejny właśnie ruszył. GPR stanowi podstawowe źródło informacji o ruchu drogowym na sieci dróg krajowych i wojewódzkich. Pozyskiwane na jego podstawie dane są niezbędne do zarządzania, utrzymania i planowania rozwoju sieci drogowej.

– Korzystamy z nich m.in. przy planowaniu rozwoju sieci transportowych oraz tworzeniu i ocenie prognoz ruchu. Dane uzyskane z GPR są kluczowe przy podejmowaniu wielu decyzji, m.in. związanych z ustalaniem priorytetów inwestycyjnych na sieci drogowej, klasyfikacją ciągów drogowych), zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dane służą nam również w pracach związanych z utrzymaniem sieci drogowej i w zarządzaniu ruchem. Wykorzystywane są m.in. do planowania koniecznych prac remontowych, przy ocenie projektów organizacji ruchu, obliczaniu przepustowości czy też do określania lokalizacji elementów systemów zarządzania ruchem. Parametry ruchu drogowego określane w ramach GPR dla poszczególnych odcinków sieci drogowej mają też zastosowanie w pracach i analizach związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Wyniki GPR to także cenne źródło danych do analiz ekonomicznych, oceny efektywności inwestycji i rozliczania poniesionych wydatków – informuje GDDKiA.

Wyniki pomiarów wykorzystywane są także przez inne instytucje publiczne i prywatne, m.in. przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Centralny Port Komunikacyjny czy Urząd Transportu Kolejowego i PKP Polskie Linie Kolejowe. GPR jest też cennym źródłem wiedzy m.in. dla Policji, samorządów, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz uczelni i jednostek naukowych.

GPR w woj. warmińsko-mazurskim. Gdzie i kiedy zostanie wykonany?

W województwie warmińsko-mazurskim GPR wykonywany zostanie w kilka specjalnie wybranych dni, w określonych porach, zarówno w dzień, jak i w nocy. GPR zostanie przeprowadzony na istniejącej sieci dróg krajowych zarządzanych przez Oddział GDDKiA w Olsztynie, a więc z wyłączeniem tych odcinków, które przebiegają przez miasta na prawach powiatu i znajdują się w zarządzie prezydentów tych miast.

Wszystkich punktów pomiarowych na terenie regionu jest 138. Pierwszy pomiar, 23 stycznia, przeprowadzony zostanie w godzinach 6–22. Badane będą tylko odcinki dróg krajowych, na których SDRR (średni dobowy ruch roczny) pojazdów silnikowych ogółem w poprzednim pomiarze (w latach 2020-2021) był większy od 6000 poj./dobę oraz odcinki, na których poprzednio nie wykonywano pomiaru ruchu. W woj. warmińsko-mazurskim mamy 51 takich odcinków. Zrealizowanych zostanie na nich pięć pomiarów 16-godzinnych i cztery pomiary 24-godzinne.

Ruch pojazdów na Warmii i Mazurach będą rejestrować specjalne kamery

Podstawową metodą realizacji pomiarów w województwie warmińsko-mazurskim będzie metoda wideorejestracji. Korzysta ona z kamer instalowanych przy drogach, które rejestrują ruch w wybranych dniach pomiarowych. Następnie na podstawie obrazu zarejestrowanego przez kamery określana jest liczba przejeżdżających pojazdów – z wykorzystaniem sztucznej inteligencji lub poprzez odpowiednio przeszkolonych operatorów. Należy zaznaczyć, że pomiary realizowane w trakcie GPR dotyczą wyłącznie zliczania pojazdów przejeżdżających przez dany przekrój pomiarowy oraz określania ich sylwetek. Nie dostarczają one informacji o trasach, jakimi poruszają się pojazdy, w związku z tym na potrzeby GPR nie są rejestrowane numery tablic rejestracyjnych.

Kiedy będą dostępne wyniki GPR?

Wyniki GPR 2025 udostępnione zostaną publicznie w formie opracowań opisowych, tabel, map i zestawień bazodanowych. Pierwsza, wstępna publikacja planowana jest w II kwartale 2026 roku, podobnie jak opracowanie wyników dla dróg wojewódzkich. Ostateczny dokument, opisujący szczegółowo wyniki pomiaru powinien być dostępny w II połowie 2026 roku.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Czy rozpoznasz tablice rejestracyjne z warmińsko-mazurskiego?
Pytanie 1 z 10
NBA
Olsztyn. Autobus wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle