Spotkanie samorządowców w sprawie obwodnicy Olsztyna. Co ustalono?
Prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk spotkał się we wtorek, 23 lipca, z przedstawicielami gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna, a jednocześnie członkami Związku ZIT MOF Olsztyna (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). W spotkaniu wzięli udział m.in.: Grzegorz Matłoka - burmistrz Barczewa, Daniel Zadworny - wójt Dywit, Jan Kasprowicz - wójt Gietrzwałdu, Jacek Jatkiewicz - wójt Jonkowa, Teresa Chrostowska - wójt Purdy, Michał Kontraktowicz - wójt Stawigudy oraz Justyna Sarna-Pezowicz - zastępczyni prezydenta miasta.
Jak informuje olsztyński ratusz, spotkanie było okazją, aby porozmawiać o możliwościach oraz wyzwaniach stojących przez naszym Związkiem ZIT w najbliższych latach. Jedną z najważniejszych poruszanych kwestii były tematy infrastrukturalne i wspólne inwestycje gmin, w tym zagadnienie obwodnicy północnej Olsztyna i jej przebiegu w wariancie wschodnim i zachodnim.
Robert Szewczyk podkreślił strategiczne znaczenie dla stolicy regionu wariantu wschodniego przebiegu obwodnicy i zadeklarował dalsze prace na jej realizacją, m.in. poprzez wskazanie przez samą gminę Dywity proponowanego korytarza wschodniego. Włodarz miasta zaproponował też konieczność spojrzenia na koncepcje obwodnicy wschodniej, zachodniej i al. Wojska Polskiego jako na całość pewnego układu komunikacyjnego, nie tylko z perspektywy jednej gminy.
Jak przyszłość czeka olsztyński las miejski?
Robert Szewczyk zadeklarował również, że żaden z proponowanych wariantów nie będzie przebiegać przez Las Miejski w Olsztynie, co oznacza, że kompleks jest bezpieczny i nie dojdzie tam do wycinki.
Zaznaczył, że koszty inwestycji ponosi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i to ta instytucja uzgadnia przebieg obwodnicy. Wobec trudnej sytuacji finansowej, blokowanie zachodniego przebiegu obwodnicy północnej sprawiłoby, że inwestycja nie zostanie zrealizowana. Władze Olsztyna podkreślają, że wobec zaistniałej sytuacji bardzo ważne jest osiągnięcie porozumienia w tej sprawie z gminą Dywity, uwzględniając ważny interes społeczny całego regionu.
Inny tematami poruszanymi na spotkaniu były: gospodarka komunalna, edukacja oraz współpraca Olsztyna i gmin ościennych w tym zakresie.
Polecany artykuł:
Na pierwszy ogień Dąbrowszczaków. Remonty ulic w Olsztynie