- W tym roku oczyszczanie będzie realizowane w dwóch turach: 15-19 lipca i 5-9 sierpnia. Zadania podejmie się wyspecjalizowana i doświadczona firma pod okiem specjalistów z UWM –zapowiada Justyna Sarna-Pezowicz, zastępca Prezydenta Olsztyna.
Moczarka delikatna jest gatunkiem inwazyjnym. W Jeziorze Długim roślina występuje od kilku lat. Tworzy zwarty kożuch pędów unoszących się przy powierzchni wody, przez co ogranicza wzrost innych gatunków i spowalnia ruch wody.
Roślinność będzie wyławiana z akwenu za pomocą specjalnych koszy.
- Nie kosimy jej, ponieważ koszona rozrasta się jeszcze bardziej. Zbieramy całe kępy, kłącza i przyciągamy do brzegu, gdzie mechanicznie jest wyciągana i odsączana – informuje Rafał Karczmarczyk, wykonawca prac.
Prace ominą nadbrzeżny pas jeziora od strony ul. Leśnej i zatokę leśną od strony północnej - to w trosce o ptaki i płazy żyjące w okolicach szuwarów. Moczarka będzie usuwana tylko mechanicznie. Nie ma konieczności dodatkowych działań technicznych, czy chemicznych, bo badania naukowców z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego wskazują, że jakość wód w Jeziorze Długim jest bardzo dobra. Dodatkowo, aby ograniczyć ilości substancji organicznych dostarczanych z zewnątrz do jeziora, we współpracy z dzierżawcą jeziora została już ograniczona możliwość stosowania zanęt wędkarskich, zmodyfikowano także sposób prowadzenia gospodarki rybackiej.
Jak możemy dbać o akwen?
Spacerując wokół jeziora pamiętajmy, aby nie wrzucać papierków, butelek, i co bardzo ważne, nie dokarmiać ptaków, bo to dodatkowy ładunek zanieczyszczeń wprowadzanych do jeziora z zewnątrz - mówi prof. Renata Augustniak-Tunowska z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej UWM w Olsztynie.
Możliwe utrudnienia
Parking w pobliżu jeziora będzie dostępny, natomiast poruszanie się po ścieżce rowerowej i chodnikach w trakcie prac ograniczone, ale dostępne dla mieszkańców.
Źródło: UM Olsztyna