Edukacja

Egzamin ósmoklasisty w Olsztynie. "Mam nadzieję, że wszystko zdam na ponad 70 proc" [ZDJĘCIA]

2023-05-23 12:24

We wtorek (23 maja) rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty. Pierwszego dnia osoby kończące podstawówkę zmierzyły się z językiem polskim. O swoich planach na przyszłość opowiedzieli nam uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie.

We wtorek rozpoczął się egzamin ósmoklasisty 2023

We wtorek o godz. 9 rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Wśród wychowanków SP 13 w Olsztynie panowały różne nastroje. Część z nich poważnie podeszła do tematu, a niektórzy w ogóle się nie stresowali.

- Najpewniej czuję się z angielskiego, a najmniej pewnie z matematyki. Pouczyłem się trochę, powtórki były. Obejrzałem streszczenia lektur, przejrzałem wzory rozprawek i myślę, że będzie dobrze. Fajnie by było, gdyby był „Latarnik”, „Mały Książę” albo „Kamienie na szaniec”, ale, żeby nie było „Quo vadis”, bo tego nie zdążyliśmy omówić. Następnie planuję iść do liceum, myślę o profilu biologiczno-chemicznym – powiedział esce.pl jeden z uczniów SP 13.

Podobne plany ma jego koleżanka, która wyjaśniła, że najpewniej czuje się z języka angielskiego, a najbardziej obawia się języka polskiego.

- Mam nadzieję, że wszystko zdam na ponad 70 proc. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to planuję iść do „Dwójki” na profil matematyczno-fizyczny – dodała ósmoklasistka.

Zupełnie inne plany ma jej rówieśnik, który przyznał, że nie zamierza kontynuować nauki, choć nie wyklucza, że złoży dokumenty do jednego z liceów w Olsztynie.

- Nie planuję chodzić do szkoły. Ewentualnie może liceum o profilu informatycznym – wyjaśnił nastolatek.

Z kolei trzy uczennice, które kończą ósmą klasę podstawówki, nie ukrywały, że chciałyby dostać się do wymarzonych liceów, dlatego zależy im na dobrych wynikach z egzaminu.

- Chcemy jak najlepiej zdać egzamin. Ja planuję iść do LO nr 5, koleżanka do LO nr 4.

Egzamin jest ważny, ale „nie jest to koniec świata”

Natomiast dyrektor placówki przyznała, że stres towarzyszy nie tylko uczniom, ale też nauczycielom. Jednak jest przekonana, że wychowankowie SP 13 świetnie poradzą sobie z egzaminem.

- Egzamin jest zawsze stresem, i dla tych, co zdają, i dla tych, co przygotowywali. Stresujemy się tym, czy dopełnimy wszystkich procedur, choć jesteśmy przygotowani, to zawsze ten lęk jest i myślę, że podobne emocje towarzyszą naszym uczniom. Znają język polski, wysławiają się w języku polskim, piszą, a mimo wszystko, denerwują się tym, czy zdołają poprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jest to naturalne, ale myślę, że są przygotowani – wytłumaczyła Małgorzata Siergiej, dyrektor SP 13.

I dodała: - Ten egzamin jest ważny, ale nie jest to koniec świata. Uczniowie za miesiąc będą odbierać świadectwa ukończenia szkoły. Każda aktywność uczniów będzie doceniona i chciałabym, żeby o tym pamiętali. Chciałabym, żeby ósmoklasiści wierzyli w siebie. Chcemy, żeby wiedzieli, że cenimy ich za to, jacy są, a nie za to, na ile procent egzamin napiszą. Nie są tylko rubryką w Exelu.

Egzamin ósmoklasisty. Przed uczniami matematyka i język obcy

Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni. We wtorek odbył się test z języka polskiego, dzień później uczniowie przystąpią do matematyki, a w czwartek do języka obcego. Egzamin jest obowiązkowy, każdy uczeń musi do niego przystąpić, żeby ukończyć szkołę. Jednak nie można go nie zdać, bo nie ma określonego progu punktów, które należy osiągnąć.

Egzamin Ósmoklasisty 2023 - polski: ARKUSZ CKE

Maturzyści dzielą się pierwszymi wrażeniami po egzaminie z Języka Polskiego