Rekordowa podwyżka podatku od psa. Tyle zapłacą właściciele od stycznia 2024 roku!

i

Autor: pexels.com

zwierzęta

Rekordowa podwyżka podatku od psa. Tyle zapłacą właściciele od stycznia 2024 roku!

2023-11-28 8:20

Mamy złe wieści dla posiadaczy czworonożnych przyjaciół. Szykuje się rekordowa podwyżka podatku od psa. Nowa kwota zacznie obowiązywać już od stycznia 2024 roku. Ile będą musieli zapłacić właściciele zwierzaków? Czy podatek od psa obowiązuje w całej Polsce? Kto jest zwolniony z opłaty? Szczegóły znajdziesz w artykule poniżej.

Posiadanie psa wiąże się ze sporym wydatkiem. Oprócz wizyt u weterynarzy czy kupowania karmy, niektórzy właściciele muszą  też płacić… podatek od psa. A ten z roku na rok staje się coraz wyższy. W 2022 roku było to 135 złotych za jednego psa. W 2023 roku podatek wzrósł o ponad 15 złotych, w związku z czym obecnie wynosi 150,93 złotych. Rekordowa podwyżka jednak dopiero przed nami.

Podatek od psa 2024. Ile wyniesie od stycznia?

Wysokość podatku od psa ustanawia co roku Ministerstwo Finansów na podstawie danych GUS o inflacji za pierwsze półrocze. W związku z tym, że inflacja za pierwsze półrocze 2023 roku sięgnęła aż 15 procent, to podatek od psa wzrośnie o niemal 23 złote i będzie wynosił 173,55 złotych. Nie oznacza to jednak, że taka kwota będzie obowiązywała wszędzie. Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Nie może być ona jednak wyższa od tej narzuconej przez rząd.

Kto jest zwolniony z opłacania podatku od psa?

Podatek od psa jest obowiązkowy, jeżeli nasza gmina zdecydowała się na jego wprowadzenie. Można to w prosty sposób sprawdzić na stronie Biuletynu Informacji Publicznej danej gminy lub zapytać w urzędzie. Warto jednak podkreślić, że wiele dużych miast w ostatnich latach z niego zrezygnowało. To m.in. Warszawa, Poznań, Łódź czy Wrocław. Płacić muszą za to mieszkańcy np. Krakowa, Sopotu czy Włocławka.

Jeśli w twojej gminie jest opłata za psa – masz obowiązek zapłacić. Są jednak pewne wyjątki. Nie musisz płacić za posiadanie psa, jeżeli:

  • masz orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym,
  • masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 
  • masz więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe. 

Zwolnienie z podatku dotyczy jednak tylko jednego psa. Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa. Nie płacisz też za jednego lub dwa psy – jeśli płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają również z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem.

Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce

Weterynarz- Zadbaj o swojego psa podczas upałów