Rejestr psów i kotów w Polsce. Nowy obowiązek już niebawem. Na czym będzie polegał?

i

Autor: Freepik

przepisy

Rejestr psów i kotów w Polsce. Nowy obowiązek już niebawem. Na czym będzie polegał?

2024-09-12 8:07

Rząd planuje utworzyć Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów, który umożliwi identyfikację zwierząt oraz ich właścicieli. Zmiany w przepisach mają pomóc w walce ze zjawiskiem bezdomności czworonogów. Na czym będzie polegał rejestr? Co będzie grozić za niedopełnienie obowiązku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bezdomne zwierzęta to problem, z którym zmagać się muszą przede wszystkim gminy. By je wspomóc, rząd planuje wprowadzić powszechny obowiązek identyfikacji i rejestracji psów i kotów. W tym celu założony ma zostać Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), za którego prowadzenie odpowiadać będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Czym jest rejestr psów i kotów?

Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów będzie gromadził podstawowe dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz dane identyfikujące właściciela zwierzęcia, z uwzględnieniem szczególnych uwarunkowań wykorzystywania psów w resorcie obrony narodowej oraz w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Rejestr zapewni nieodpłatny dostęp do danych lekarzom weterynarii, gminom, policji, straży gminnej (miejskiej), prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej. KROPiK ma być też połączony z mObywatelem, co ma pozwolić na dostęp do rejestru także właścicielom psów i kotów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie m.in. aktualizowanie danych o zwierzęciu z poziomu aplikacji, śledzenie terminów wizyt u weterynarza, przypominanie o obowiązkowych szczepieniach czy zgłoszenie zgubienia lub znalezienia zwierzęcia.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, psa lub kota rejestrować będzie weterynarz. Właściciel zwierzęcia będzie mógł z kolei samodzielnie zmienić wprowadzony do rejestru adres, miejsce zamieszkania lub siedzibę właściciela, a także datę śmierci psa lub kota lub informację o śmierci zwierzęcia, jeżeli data śmierci nie będzie znana.

Nie wszystkie psy i koty trafią do centralnego rejestru

Projektowana ustawa wprowadza identyfikację i rejestrację: obligatoryjnie wszystkich psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów, oraz psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane; fakultatywnie innych psów i kotów na wniosek właściciela, o ile nie będą wprowadzane do obrotu lub nie będą przebywały w schronisku dla zwierząt – przewiduje projekt ustawy.

Projektowane przepisy zakładają ponadto, że identyfikację psa lub kota poprzez wszczepienie elektronicznego transpondera przeprowadzi lekarz weterynarii, nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.

Identyfikacja psa lub kota musi zostać przeprowadzona w każdym przypadku przed wprowadzeniem zwierzęcia do obrotu. Osoba, która przeprowadziła identyfikację, wydaje posiadaczowi psa lub kota zaświadczenie o przeprowadzonej identyfikacji, które zawiera datę przeprowadzenia identyfikacji i numer wszczepionego transpondera. Zaświadczenie to przechowuje się do końca życia zwierzęcia – wyjaśniono.

Co grozi za niedopełnienie obowiązku oznakowania i rejestracji zwierząt?

Zgodnie z projektem kontrolę oznakowania i rejestracji psów oraz kotów będą mogli przeprowadzić policjanci, strażnicy miejscy czy pracownicy Inspekcji Weterynarii. Za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją będzie groziła kara grzywny.

Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce

Czy rozpoznasz rasy psów? To QUIZ dla prawdziwych fanów czworonogów!
Pytanie 1 z 15
1. Rasa na zdjęciu to:
Czy rozpoznasz rasy psów? To QUIZ dla prawdziwych fanów czworonogów!
Groby psów i kotów. Na tym cmentarzu pochowano pupili znanych Polaków. Niezapomniani