Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Czym jest?
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę, Dominika Kuca, w 2018 r. Od tamtej pory co roku twórcy publikują raport, zawierający na liście szkoły średnie, które wyróżniają się na tle innych wysoką tolerancją oraz otwarciem. Zestawienie ma umożliwić młodzieży wybór przyjaznej i bezpiecznej szkoły średniej, w której każdy z uczniów, bez względu na orientację seksualną, będzie szanowany. Może być także narzędziem dla nauczycieli i dyrektorów szkół, bo mogą się dowiedzieć, jak wspierać wartości takie jak równość, różnorodność oraz otwartość w edukacji.
- Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt ogólnoeuropejski. Systematycznie dołączają do niego nowi członkowie. Patronem projektu jest Komisja Europejska i razem dążymy do przyłączenia wszystkich krajów Unii Europejskiej. Naszym celem jest podniesienia poziomu akceptacji i włączenia we wszystkich szkołach w regionie – czytamy na stronie LGBTplusMe.pl, gdzie publikowane są wyniki.
W tym roku ranking wystartował po raz szósty. Jego hasłem jest „Zaufanie”. Przez dwa miesiące, od lutego do kwietnia, prowadzona jest ankieta, w której można zagłosować na wybraną placówkę. W ten sposób wyłaniane są szkoły średnie, które są najbardziej tolerancyjne. Zestawienie zawiera TOP 10 placówek z całej Polski.
TOP 10 szkół przyjaznych LGBTQ+. Na liście jedna placówka z Olsztyna
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ obejmuje 10 szkół z całej Polski, które otrzymały w ankiecie największą liczbę głosów. W tym roku na podium dwie placówki z Warszawy oraz jedna z Zabrza. Na liście, na miejscu ósmym, znalazła się tylko jedna szkoła z województwa warmińsko-mazurskiego. To I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Zanotowało ono spadek, bo w ubiegłym roku sklasyfikowano je na piątej pozycji. W ubiegłym roku w rankingu zwyciężyło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska. W tym roku TOP 10 wygląda następująco:
- „BEDNARSKA” I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MAHARADŻY JAM SAHEBA DIGVIJAY SINHJI (Wola);
- XXX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA ŚNIADECKIEGO (Wola);
- II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU (Zabrze);
- SASKA SZKOŁA REALNA - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (Praga-Południe);
- NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU (Żywiec);
- 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO (Śródmieście);
- IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII SCZANIECKIEJ (Łódź-Śródmieście);
- I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W OLSZTYNIE (Olsztyn);
- OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA SZTUK PIĘKNYCH (Opole);
- MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII NR 1 "SOS" (Mokotów).
Marsz Równości w Olsztynie 2023. Barwna parada przeszła ulicami miasta