Przy Starym Mieście w Olsztynie sanie nowa ławeczka? Ma upamiętniać znaną poetkę

i

Autor: Monika Smolik

Wiadomości

Przy Starym Mieście w Olsztynie stanie nowa ławeczka? Ma upamiętniać znaną poetkę

2024-10-07 12:37

W centrum Olsztyna już niedługo może stanąć nowa ławeczka. Jedno ze stowarzyszeń złożyło w urzędzie miasta petycję, w której zaproponowano utworzenie ławeczki z postacią znanej poetki z naszego regionu. O kim mowa i gdzie dokładnie mógłby stanąć ten obiekt? Więcej informacji na ten temat w materiale poniżej.

Ławeczka Marii Zientary-Malewskiej w Olsztynie? Jest petycja

Do prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka wpłynęła petycja w sprawie „zaprojektowania oraz umiejscowienia ławeczki z pomnikiem Marii Zientary-Malewskiej – nauczycielki, działaczki o polskość na terenach Warmii i Mazur wraz z budką bookcrossingową/straganem z książkami autorki na terenie miasta Olsztyn w okolicach Wysokiej Bramy”. Inicjatorem jest stowarzyszenie „Rozwój i Nauka”. Jej umiejscowienie w pobliżu Wysokiej Bramy miałoby „wzbogacić walory kulturowo-literackie tego miejsca”.

Autorki petycji podkreśliły, że data złożenia dokumentu również nie jest przypadkowa, bo zbiega się ona z projektem zagospodarowania terenu w pobliżu Starego Miasta. Dodatkowo w 2024 r. przypada 130. rocznica narodzin oraz 40. rocznica śmierci poetki, która jest nazywana także „warmińską Konopnicką”.

- Jej twórczość, szczególnie opowiadania, baśnie i legendy wciąż inspirują zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia do literackich działań – czytamy w petycji skierowanej do prezydenta Szewczyka.

W dalszej części autorki dokumentu przypomniały, że obecnie podobne rozwiązania są stosowane w wielu innych miastach. W ten sposób nowy obiekt miałby szansę stać się nie tylko kolejnym punktem zachęcającym turystów do odwiedzenia Olsztyna, ale także mógłby skłonić mieszkańców miasta do sięgnięcia do poezji, baśni i legend napisanych przez wybitną warmińską autorkę.

Kim była Maria Zientara-Malewska?

Maria Zientara-Malewska urodziła się w 1894 r. w Brąswałdzie, a zmarła w 1984 r. w Olsztynie. W 1926 r. ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Krakowie. W latach 1921–1923 pracowała w „Gazecie Olsztyńskiej”. W tym czasie organizowała też koła Kobiet Polek i Związku Towarzystw Młodzieży w Prusach Wschodnich. Krótko prowadziła polskie przedszkole w Gietrzwałdzie, a 10 kwietnia 1929 rozpoczęła nauczanie w polskiej szkole w Chaberkowie. W 1931 r. zdała egzamin kwalifikacyjny jako nauczycielka. Następnie kierowała Wydziałem Przedszkoli i Opieki Religijnej Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech.

11 września 1939 r. została aresztowana przez hitlerowców, a później wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, z którego została zwolniona 18 kwietnia 1940 r.

W 1945 r. podjęła pracę w Wydziale Oświaty Pełnomocnika Rządu na Okręg Mazurski. Była członkinią Okręgowego Polskiego Komitetu Narodowościowego oraz Instytutu Mazurskiego, działała też w Polskim Stronnictwie Ludowym. W połowie 1952 r. została przyjęta w poczet Związku Literatów Polskich.

Zientara-Malewska debiutowała wierszem „Pory roku” w 1920 r. Jej wiersze w latach międzywojennych były drukowane prawie we wszystkich czasopismach polskich w Niemczech, także w dwóch antologiach „Warmia i Mazury” oraz „Nasi poeci”. Po 1945 r. wydano jej 20 samodzielnych książek. Wśród nich były legendy, wiersze oraz wspomnienia i opracowania z zakresu warmińskiego folkloru. Poetka została pochowana na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

Święto Muzyki 2024 w Olsztynie. Stare Miasto opanowali miłośnicy tańca i śpiewu

Z jakiej książki pochodzi ten cytat? Quiz tylko dla prawdziwych fanów literatury!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś z lektur. "Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby". Skąd to znamy?

Dziura pod olsztyńską Wysoką Bramą zniknie. Teren doczeka się rewitalizacji