Dzięki drodze ruch tranzytowy będzie omijał miasta na tej trasie. Pierwsza część przedsięwzięcia została zakończona już parę lat temu. Aktualnie dobrą ekspresową drogą możemy dotrzeć aż do Borek Wielkich.
- Dla wielu ludzi jest to ogromne ułatwienie. Kiedyś ludzie dojeżdżający do pracy marnowali dużo czasu na dojazdy tam i z powrotem stojąc w ogromnych korkach. Dziś dzięki drodze ekspresowej jedzie się nie tylko dużo szybciej, ale i bezpieczniej. Droga jest szersza, a zwierzyna przechodząc przez specjalne przejścia rzadziej wchodzi na jezdnie co wpływa na znaczne zmniejszenie wypadków z jej udziałem. - zauważa Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo.
Teraz zacznie się następny etap budowy na odcinku Borki Wielkie - Mrągowo. Ta część drogi będzie przebiegała przez lasy w nadzorze Nadleśnictwa Mrągowo. Odcinek trasy szybkiego ruchu będzie wynosił 16 km i na całym odcinku będzie dwupasmowy. Jednak na otwarcie trasy trzeba będzie trochę poczekać, bo ma ona być gotowa do użytku dopiero w 2023 roku.
Już teraz zaczynają się przygotowania do jej budowy, a jednym z tych etapów jest wycinka drzew.
- Wiemy, jak tutejsza ludność dba i szanuje lasy i dlatego chcemy wszystkich uspokoić. Lasy, które zostaną wycięte są poddawane specjalistycznej ekspertyzie przyrodniczej i są opiniowane przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wycinka lasów będzie obejmowała lasy Leśnictwa Surmówka, Sarż i Kromnice. Na trasie są planowane 3 przejścia dla zwierzyny grubej (większej), które są zlokalizowane przy kompleksach leśnych, a także wiele innych dla średniej i drobnej zwierzyny. - tłumaczy leśniczy.
Nadleśnictwo Mrągowo przekaże pod budowę drogi około 30 ha lasów. Jest to konieczne, by nowopowstałą trasą podróżowało się szybciej i bezpieczniej.
- W ostatnich latach Nadleśnictwu Mragowo udało powiększyć się grunty leśne o 500 ha, sadzimy około miliona sadzonek rocznie. Nieustannie monitorujemy nasze lasy i wciąż odnajdujemy nowe gatunki chronionych roślin i zwierząt, dla których są robione odpowiednie zabiegi i ustanawiamy strefy ochronne. W tym roku odnaleźliśmy stanowisko sasanki łąkowej- rzadkiego kwiatka, coraz więcej pojawia się u nas rysi i wilków. W tym roku powołaliśmy 4 nowe strefy ochronne ptaków w tym bociana czarnego i orlików. - dodaje Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo.
Polecany artykuł: