Protesty przed sklepami Lidl w Polsce. O co chodzi?
Prezes Lidla kilka dni temu poinformował, że zamierza zwiększyć liczbę marketów w Polsce. Tylko w 2024 r. sieć sklepów tej marki zwiększyła się o około 40. Prezes Włodzimierz Wlaźlak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zapowiedział, że marka wyda 2 mld zł na inwestycje w Polsce w przyszłym roku oraz zatrudni około 500 osób. Ciągły rozwój Lidla wiąże się ze stawianiem kolejnych obiektów.
Przypomnijmy, że od wielu miesięcy trwa protest przeciwko budowie nowego centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie pod Olsztynem. Miejscowość ta w kraju kojarzona jest z objawieniami Maryjnymi. Znajduje się tak także Sanktuarium, w związku z tym część mieszkańców nie chce takiego obiektu. Obawiają się również, że do ich miejscowości będą trafiały niebezpieczne odpady. Wyliczyli, że rocznie może to być 154 tys. ton, w tym 3250 ton śmieci, takich jak azbest, freony, zużyte filtry, odpady zawierające rtęć, tzw. HCFC, HFC i inne.
- Istotną funkcją tego centrum logistyczno – dystrybucyjnym ma być funkcja magazynowa odpadów, które będą wytwarzane na miejscu oraz przywożone z innych placówek. Z dokumentacji dot. tej inwestycji wynika na terenie Centrum (w hali, jak i na placach zewnętrznych) będą magazynowane odpady w ilości ok. 150 tys. ton rocznie, w tym odpady niebezpieczne ponad 3 tys. ton rocznie, w tym organiczne, baterie, odpady elektroniczne i lampy zawierające rtęć – brzmi część oświadczenia protestujących.
Z kolei, według samorządowców, do gminnej kasy, tylko za samo przygotowanie działki pod budowę, mają wpłynąć 3 mln zł. Dodatkowo w nowym centrum dystrybucyjnym pracę miałoby znaleźć kilkuset mieszkańców regionu. Gietrzwałdzkie centrum dystrybucyjne ma mieć ponad 70 tys. metrów kwadratowych, co sprawi, że będzie to jedno z największych w Polsce.
Przedstawiciele niemieckiej sieci opublikowali oświadczenie, w którym poinformowali, że ich marka jest odpowiedzialna społecznie oraz środowiskowo. Dodatkowo na terenie planowanego centrum dystrybucyjnego nie będą spalane śmieci.
- W związku z informacjami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, chcielibyśmy podkreślić, że Lidl Polska jest siecią odpowiedzialną społecznie - ochrona zasobów oraz klimatu, a także poszanowanie bioróżnorodności to jedne z naszych celów opisanych w strategii CSR na lata 2020-2025. Jako lider ochrony środowiska kładziemy duży nacisk na skuteczną gospodarkę odpadami, która pozwala kierować surowce wtórne do recyklingu. W tym celu segregujemy szczegółowo wszystkie wytwarzane przez siebie odpady (np.: makulaturę, opakowania z tworzyw sztucznych czy drewna) oraz traktujemy je jako surowce wtórne nadające się do recyklingu.
Centra dystrybucyjne, jak to planowane w Gietrzwałdzie, stanowią serce obiegu surowców pochodzących ze sklepów Lidl Polska z całego regionu. Są one na bieżąco kierowane do centrum dystrybucyjnego, aby zoptymalizować transport i ograniczyć objętość przewożonego materiału. Wszystkie surowce są nieustannie przewożone z centrów dystrybucyjnych do recyklerów tak, by jak najszybciej mogły wrócić do obiegu. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że z centrum dystrybucji odpady będą wyłącznie przekazywane do recyklera - na terenie naszego magazynu surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane – oświadczyli w ubiegłym roku przedstawiciele Lidla.
Protesty przed sklepami Lidla na Warmii i Mazurach. Gdzie się odbędą?
W piątek i sobotę w całym kraju Komitet Obrony Gietrzwałdu organizuje protesty. Pikietujący będą sprzeciwiali się budowie wspomnianego centrum pod Olsztynem.
- W sobotę 14 grudnia organizujemy w Warszawie tzw. pikietę centralną, podczas której uczestnicy i zaproszeni goście będą mieli okazję zabrać głos w temacie budowy centrum dystrybucyjnego, tuż za płotem gietrzwałdzkiego sanktuarium – informują przedstawiciele KOG.
Pierwszego dnia protesty odbędą się jedynie w czterech miastach: w Dąbrowie Tarnowskiej, Łodzi, we Wrocławiu oraz w Zielonej Górze. Z kolei w sobotę tych miejsc będzie znacznie więcej. Protestujący pojawią się m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Jarosławiu czy w Koszalinie. Na Warmii i Mazurach również będą prowadzone podobne akcje. Pikietujący będą protestować w tych miejscach:
- Elbląg, ul. Jana Kochanowskiego 13 – od godz. 10:00;
- Ełk, ul. gen Sikorskiego 13 – w godz. 11:00-14:00;
- Morąg, ul. Dąbrowskiego 10 – od godz. 12:00;
- Olsztyn, ul. Sielska 36e – w godz. 11:00-13:00, ul. Wilczyńskiego 25 c– w godz. 13:00-15:00, ul. Jagiellońska 56A – w godz. 11:00-12:00, ul. Bałtycka 39 – w godz. 13:00-15:00.
Protest przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie