Protesty przed sklepami Lidl w Polsce. O co chodzi?
Prezes Lidla kilka dni temu poinformował, że zamierza zwiększyć liczbę marketów w Polsce. Tylko w 2024 r. sieć sklepów tej marki zwiększyła się o około 40. Prezes Włodzimierz Wlaźlak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zapowiedział, że marka wyda 2 mld zł na inwestycje w Polsce w przyszłym roku oraz zatrudni około 500 osób. Ciągły rozwój Lidla wiąże się ze stawianiem kolejnych obiektów.
Przypomnijmy, że od wielu miesięcy trwa protest przeciwko budowie nowego centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie pod Olsztynem. Miejscowość ta w kraju kojarzona jest z objawieniami Maryjnymi. Znajduje się tak także Sanktuarium, w związku z tym część mieszkańców nie chce takiego obiektu. Obawiają się również, że do ich miejscowości będą trafiały niebezpieczne odpady. Wyliczyli, że rocznie może to być 154 tys. ton, w tym 3250 ton śmieci, takich jak azbest, freony, zużyte filtry, odpady zawierające rtęć, tzw. HCFC, HFC i inne.
- Istotną funkcją tego centrum logistyczno – dystrybucyjnym ma być funkcja magazynowa odpadów, które będą wytwarzane na miejscu oraz przywożone z innych placówek. Z dokumentacji dot. tej inwestycji wynika na terenie Centrum (w hali, jak i na placach zewnętrznych) będą magazynowane odpady w ilości ok. 150 tys. ton rocznie, w tym odpady niebezpieczne ponad 3 tys. ton rocznie, w tym organiczne, baterie, odpady elektroniczne i lampy zawierające rtęć – brzmi część oświadczenia protestujących.
Z kolei, według samorządowców, do gminnej kasy, tylko za samo przygotowanie działki pod budowę, mają wpłynąć 3 mln zł. Dodatkowo w nowym centrum dystrybucyjnym pracę miałoby znaleźć kilkuset mieszkańców regionu. Gietrzwałdzkie centrum dystrybucyjne ma mieć ponad 70 tys. metrów kwadratowych, co sprawi, że będzie to jedno z największych w Polsce.
Poprosiliśmy przedstawicieli Lidla o stanowisko w sprawie budowy centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie. Poniżej prezentujemy pełne oświadczenie.
- Teren Gietrzwałdu rozpatrujemy pod względem budowy nowego obiektu. Jednak w tym momencie ewentualny termin rozpoczęcia tej inwestycji nie jest znany. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby powstać potencjalne centrum dystrybucji, w którym przechowywane byłyby m.in. produkty spożywcze oferowane w sklepach Lidl Polska. Natomiast fałszywą informacją jest, że w tym miejscu znajdować się będzie składowisko odpadów. Podkreślamy także, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury.
Projekt planowanego centrum dystrybucji w Gietrzwałdzie spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu. Nowy budynek będzie oddalony od skrajnej strony budynku bazyliki o niemal 1000 metrów. Co ważne, nowa inwestycja to ponad 200 nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych.
Główną funkcją potencjalnego obiektu w Gietrzwałdzie będzie dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum dystrybucji będzie obsługiwać wyłącznie polskie sklepy naszej sieci. Potencjalna nowa inwestycja w Gietrzwałdzie będzie podobnej wielkości, co obiekt w Oleśnicy, którego powierzchnia wynosi ok. 70 tys. mkw. (hala magazynowa wraz z budynkami towarzyszącymi).
Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska – m.in. w Tarnowie Podgórnym, Bydgoszczy, gminie Psary k. Będzina, Stargardzie, Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego czy gminie Brańszczyk k. Wyszkowa. Centrala Lidl Polska sąsiaduje z jednym z nich – sąsiedztwo takiego budynku w Tarnowie Podgórnym pozwala na komfortową pracę ponad 1000 pracowników.
Zależy nam na tym, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego regularnie dbamy o czystość naszych centrów dystrybucji, a także zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki którym magazynowe hale są bezpieczne oraz ciche. Nasze obiekty w żadnym stopniu nie emitują do środowiska niekomfortowych zapachów. Ze względu na lokalizację działki w Gietrzwałdzie oraz oddalenie od zwartej zabudowy mieszkalnej, potencjalna działalność naszego centrum dystrybucji będzie komfortowa dla mieszkańców miejscowości.
Chcielibyśmy zaznaczyć, że na terenie potencjalnej nowej inwestycji surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane. Nadajemy surowcom drugie życie, dlatego odpady będą na bieżąco przekazywane do recyklera. Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty wytwarzające surowce wtórne – sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie.
Odnosząc się do danych dotyczących odpadów, chcielibyśmy podkreślić, że w obiekcie Gietrzwałdzie surowce przez nas zebrane będą od razu przekazywane recyklerom. Działalność budynku będzie skupiała się przede wszystkim na dystrybucji produktów spożywczych do naszych sklepów. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie – przekazała redakcji olsztyn.eska.pl Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR Lidl Polska.
Protesty przed sklepami Lidla na Warmii i Mazurach. Gdzie się odbędą?
W piątek i sobotę w całym kraju Komitet Obrony Gietrzwałdu organizuje protesty. Pikietujący będą sprzeciwiali się budowie wspomnianego centrum pod Olsztynem.
- W sobotę 14 grudnia organizujemy w Warszawie tzw. pikietę centralną, podczas której uczestnicy i zaproszeni goście będą mieli okazję zabrać głos w temacie budowy centrum dystrybucyjnego, tuż za płotem gietrzwałdzkiego sanktuarium – informują przedstawiciele KOG.
Pierwszego dnia protesty odbędą się jedynie w czterech miastach: w Dąbrowie Tarnowskiej, Łodzi, we Wrocławiu oraz w Zielonej Górze. Z kolei w sobotę tych miejsc będzie znacznie więcej. Protestujący pojawią się m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Jarosławiu czy w Koszalinie. Na Warmii i Mazurach również będą prowadzone podobne akcje. Pikietujący będą protestować w tych miejscach:
- Elbląg, ul. Jana Kochanowskiego 13 – od godz. 10:00;
- Ełk, ul. gen Sikorskiego 13 – w godz. 11:00-14:00;
- Morąg, ul. Dąbrowskiego 10 – od godz. 12:00;
- Olsztyn, ul. Sielska 36e – w godz. 11:00-13:00, ul. Wilczyńskiego 25 c– w godz. 13:00-15:00, ul. Jagiellońska 56A – w godz. 11:00-12:00, ul. Bałtycka 39 – w godz. 13:00-15:00.
Protest przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie