Protest rolników 20 marca. W powiecie olsztyńskim trwa blokada dróg
Na 20 marca przedstawiciele środowisk rolniczych zapowiedzieli „blokadę całej Polski”. Strajkujący zablokowali wiele ulic w kraju, w powiecie olsztyńskim również trwa protest. Od godz. 10:00 zapowiedziano blokadę ronda na DK51 w gminie Dywity, na wysokości Osiedla Sterowców. Jednak w niektórych miejscach strajki rozpoczęły się jeszcze wcześniej. Akcja protestacyjna na terenie Biskupca i gminy Kolno trwa od godz. 7:00. Na DK57 blokowane są ronda w kierunku Olsztyna oraz w kierunku Szczytna i Mrągowa. Na terenie gminy Kolno trwa blokada skrzyżowania DK57 z drogą 593, tj. skrzyżowania Lutry-Jeziorany. Z kolei w godz. 7:00-19:00 zaplanowana została blokada DK16 na skrzyżowaniu w miejscowości Łęgajny w gminie Barczewo.
- Krajowa 16-tka w m. Łęgajny jest zablokowana. Jadących z Biskupca policjanci kierują na Dąbrówkę i Barczewo. Podróżujący w stronę Barczewa kierowani są na Wójtowo, Klebark oraz Skajboty – przekazali policjanci z Olsztyna.
Na S7 w obrębie węzła Pawłowo (gmina Olsztynek) protesty również rozpoczęły się o godz. 7:00 i mają potrwać do godz. 19:00.
- Droga S7 na węźle Pawłowo (gm. Olsztynek) jest zablokowana w obu kierunkach. Jesteśmy na miejscu i dbamy o Wasze bezpieczeństwo – poinformowali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
Niewielkie problemy mogą pojawić się w kursowaniu komunikacji miejskiej. Wprawdzie kursowanie linii autobusowych nr 114, 124 oraz 110 w kursach do Dywit/Spręcowa planowane jest bez zmian, ale linie nr 108 i 112 mają kursować z pominięciem odcinka „Kieźliny-Przedszkole” – „Dywity-Gminny Ośrodek Kultury”. Linia nr 117 ma kursować do pętli „Jakubowo”.
Utrudnień drogowych kierowcy muszą się spodziewać w całym województwie warmińsko-mazurskim. m.in. na drodze S7 w okolicach Elbląga, a także w Bisztynku, Kętrzynie, Lubominie czy Górowie Iławeckim. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza poinformowała, że w strajkach udział biorą również rolnicy m.in. z gminy Wilczęta (powiat braniewski), z Rychnowa (powiat ostródzki), z miejscowości Kąp (powiat giżycki), z Węgorzewa, z Działdowa czy z Kętrzyna.
Czego domagają się rolnicy?
Strajkujący nie zgadzają się na wprowadzanie kolejnych ograniczeń produkcyjnych, reformy Wspólnej Polityki Rolnej i przepisów skrajnie ekologicznych, które, ich zdaniem, doprowadzą gospodarkę do upadku. Dodatkowo domagają się zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również bardzo koszty produkcji. Strajki mają też wywrzeć presję na KE w sprawie niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej.
Strajkujący zapowiadają, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, będą organizowali kolejne strajki.
Protest rolników 20 marca w Olsztynie i okolicach. Zobacz zdjęcia