Problemy z parkiem rozrywki w Łutynówku. Jest decyzja kolegium odwoławczego

i

Autor: Freepik: topntp26 Zdjęcie ilustracyjne

Inwestycje

Problemy z parkiem rozrywki w Łutynówku. Jest decyzja kolegium odwoławczego

2024-11-06 9:53

Niepewna jest przyszłość ogromnego parku rozrywki, który ma powstać w Łutynówku koło Olsztynka. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową wydaną przez burmistrza Olsztynka. Chodzi m.in. o żółwia błotnego. Jakie kroki może podjąć samorząd? Więcej informacji na ten temat w artykule poniżej.

Jaka przyszłość czeka park rozrywki w Łutynówku. SKO uchyliło decyzję środowiskową

Wraca sprawa wielkiego parku rozrywki, który miałby powstać w Łutynówku pod Olsztynkiem. Jak informuje Radio Olsztyn, raport inwestora o oddziaływaniu na środowisko został zaakceptowany sanepid, Wody Polskie i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Jednak dwa stowarzyszenia złożyły odwołanie, bo ich zdaniem ,„nie wyważono korzyści z tytułu wpływów z podatków oraz społecznych i środowiskowych kosztów”. Pojawiły się też obawy o zbiorniki wodne, znajdujące się w pobliżu terenów, na których miałby powstać park. Wnioskowano o odrzucenie decyzji środowiskowej.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło tę decyzję, argumentując, że raport inwestora był zbyt ogólny i nie zawarto tam informacji m.in. o przyszłej infrastrukturze. Kolejną przeszkodą miał być hałas, który mógłby być szkodliwy dla mieszkańców oraz mógłby płoszyć zwierzęta. Zdaniem SKO, inwestor nie wziął także pod uwagę sytuacji żółwia błotnego oraz niektórych gatunków grzybów, występujących na tamtych terenach.

Jakie kroki podejmie burmistrz Olsztynka?

Od decyzji SKO nie można już się odwołać, bo jest ona ostateczna, ale można wnieść sprzeciw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Burmistrz Olsztynka zapowiedział, że cała procedura ruszy od początku.

- W najbliższym czasie, jak będziemy mieli informację od inwestora odnoszącą się do uwag, które przekazało nam Samorządowe Kolegium Odwoławcze, będziemy mogli kontynuować procedurę, która będzie musiała być uzgodniona z innymi instytucjami. Chodzi między innymi o Sanepid i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie – powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn Robert Waraksa, włodarz Olsztynka.

Przypomnijmy, że w sierpniu bieżącego roku Starostwo Powiatowe w Olsztynie wydało oficjalne pozwolenie na budowę pierwszej z atrakcji, jaką miał być rollercoaster. Podwieszony na słupach tor, po którym poruszać się będą wagoniki z pasażerami, liczyć ma około 600 metrów. Na trasie pojawią się ostre zakręty, gwałtowne spadki i wzniesienia do około 23 metrów nad poziomem gruntu. Przejazd rollercoasterem ma trwać około pięciu minut.

Za realizację projektu odpowiadać ma firma Village Sp. z o.o. ze Rzgowa. Wcześniej zapowiadano, że park rozrywki ma być realizowany etapowo, przez kilka lat. W planach jest także budowa m.in. karuzeli dla dzieci, minicoasterów, strefy familijnej ze spływami wodnymi, kolejki widokowej, a także strefy Water Parku, obejmującej baseny kąpielowe, zjeżdżalnie, plaże z leżakami. Docelowo ma powstać też infrastruktura towarzysząca i techniczna - m.in. hotele, obiekty handlowo-usługowe, parkingi. Tereny nieobjęte zabudową pozostaną biologicznie czynne. To tereny lasów, zadrzewień, tereny zieleni naturalnej, tereny rolne.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Olsztyn ma jedną z najpiękniejszych bibliotek w Polsce. Przypomina kosmiczną przestrzeń
Jak dobrze znasz atrakcje Warmii i Mazur? My podajemy krótki opis, ty odpowiedź [QUIZ]
Pytanie 1 z 15
Dawna kwatera Adolfa Hitlera na Mazurach, gdzie doszło do zamachu na jego życie. Jest to:

Tak ma wyglądać rollercoaster w Łutynówku. Zobacz wizualizacje