Pracodawca może zaproponować wynagrodzenie niższe od minimalnego. Wiele osób nie ma o tym pojęcia!

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News

przepisy

Pracodawca może zaproponować pensję niższą od wynagrodzenia minimalnego. Wiele osób nie ma o tym pojęcia!

2024-01-11 7:29

Wynagrodzenie minimalne za pracę z roku na rok jest coraz wyższe. Od stycznia 2024 roku wzrosło do kwoty 4 242 złotych brutto, a od lipca będzie wynosić już 4 300 złotych brutto. W związku z tym może pojawić się pytanie, czy pracodawca ma prawo zaproponować nam pensję niższą od wynagrodzenia minimalnego? Sprawdziliśmy, co na ten temat mówią przepisy Kodeksu Pracy. Wiele osób może być zaskoczonych!

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę, zgodnie z przepisami, ma zagwarantowane minimalne wynagrodzenie. W przypadku gdy pracodawca nie wypłaci swojemu pracownikowi płacy minimalnej, może ponieść surowe konsekwencje. Istnieje jednak sytuacja, w której pracodawca może zaproponować pensję niższą od wynagrodzenia minimalnego. Różnicę między pensją a minimalnym wynagrodzeniem musi wówczas wyrównać premią lub innymi dodatkami.

Kiedy pracodawca może zaproponować wynagrodzenie niższe od minimalnego?

Pracodawca ma takie prawo, ponieważ minimalne wynagrodzenie za pracę, określone w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, nie jest tożsame z wynagrodzeniem zasadniczym ustalonym w umowie o pracę. W skład wynagrodzenia minimalnego mogą wchodzić różne składniki. Zalicza się do nich m.in. wspomniana pensja zasadnicza, premia lub inne dodatki. Jednak suma wszystkich musi wynosić co najmniej tyle, ile płaca minimalna w danym okresie.

– Przepisy prawa pracy nie określają sposobu ustalania wynagrodzenia za pracę, ani nie wyliczają wszystkich składników, które mogą się do niego zaliczać, dlatego też pracodawcy mają swobodę w zakresie systemu wynagradzania, jaki wprowadzą dla swoich pracowników – czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.

Co ważne, do wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się:

  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
  • dodatku stażowego.

Praca w czasach PRL. Ten QUIZ rozwiążesz, jeśli pamiętasz tamte lata

Pytanie 1 z 10
1. Nie ma chyba pracownika, który nie kochałby wolnych weekendów, jednak do 1973 roku pracowało się nie pięć, a sześć dni w tygodniu. Który dzień był jedynym dniem wolnym od pracy?
Rok 2023 w polskim show-biznesie