Wiadomości

Powstaje miejsce pamięci na Mazurach. To tam odkryto prochy więźniów obozu koncentracyjnego Soldau

2024-10-04 15:41

W lasach na terenie Nadleśnictwa Dwukoły pod koniec września bieżącego roku odbyło się spotkanie, podczas którego poczyniono kolejne kroki w kwestii budowy Cmentarza Wojennego Ofiar Zbrodni Niemieckich. To tam znaleziono masowy grób z prochami ofiar obozu koncentracyjnego KL Soldau. Szczegóły na ten temat poniżej.

Pod Działdowem powstanie cmentarz ofiar zbrodni niemieckich. Zrobiono kolejne kroki

W poniedziałek, 30 września, na terenie Cmentarza Wojennego Ofiar Zbrodni Niemieckich w Lesie Białuckim odbyło się spotkanie w sprawie projektu i budowy cmentarza. W wydarzeniu wzięli udział dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku Waldemar Szulc, firma architektoniczna współpracująca z Politechniką Gdańską, wójt gminy Iłowo Sebastian Cichocki, nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki i z ramienia Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Piotr Duda.

W trakcie roboczego spotkania uczestnicy zapoznali się z obecnym stanem cmentarza i wyłonioną w konkursie koncepcją nowego założenia, na podstawie której do końca roku ma powstać dokumentacja projektowa budowy nowego cmentarza wraz z wyceną prac. Gdy koszt planowanych prac zmieści się w budżecie, w IPN zapadnie decyzja o budowie nekropolii. Omawiano również kwestię opieki nad terenem cmentarza. Pierwsze spotkanie w sprawie budowy cmentarza odbyło się 28 września 2022 r. z inicjatywy Nadleśnictwa Dwukoły. Wtedy wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili potrzebę godnego upamiętnienia ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Śledztwo IPN wykazało masowe groby. To ciała 8 tys. ofiar obozu koncentracyjnego KL Soldau

Podejmowane działania są wynikiem śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W lipcu 2022 r. w kompleksie leśnym Nadleśnictwa Dwukoły na terenie działki ewidencyjnej nr 1/45 obręb Białuty, gmina Iłowo-Osada w powiecie działdowskim, odkryto miejsce, w którym Niemcy w ramach akcji zacierania śladów popełnionych zbrodni pod kryptonimem „Kommando 1005”, dokonali w 1944 r. likwidacji masowych grobów – ofiar, niemieckiego, hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Soldau w Działdowie. Podczas śledztwa odkryło doły, w których spoczywają prochy ludzkie ze stosów ciałopalnych. Została potwierdzona skala zbrodni hitlerowskich na więźniach z obozu koncentracyjnego KL Soldau. Określono, że w odkrytych dołach spoczywają prochy 8 tysięcy zamordowanych.

Ten katastrofalny ruch Hitlera zaskoczył wszystkich! III Rzesza nie była na to gotowa! | Wojna według Wołoszańskiego

QUIZ. Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej

Pytanie 1 z 10
Desant na której plaży, podczas lądowania aliantów w Normandii, był najkrwawszy?

Bunkry na Mazurach wybudowane dla żołnierzy Wehrmachtu. To tu miała być ukryta Bursztynowa Komnata [ZDJĘCIA]