Powódź w Polsce. Trwa zbiórka dla poszkodowanych
Południowa Polska zmaga się z niszczycielskimi powodziami. Najgorsza sytuacja jest w województwach opolskim i dolnośląskim. W Kłodzku i Głuchołazach jest wyjątkowo dramatycznie. W weekend woda przedarła się przez wały, zalało ulice i domy. Rząd zapowiedział ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę wieczorem (15 września) ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu na południu kraju. W zachodniej i centralnej Polsce IMGW ostrzega przed burzami I stopnia.
Straty już teraz są ogromne. Dlatego organizacje i samorządy z całego kraju ruszyły ze zbiórkami pieniężnymi. Polski Czerwony Krzyż apeluje o pomoc i wsparcie poszkodowanych. Do akcji włączyć się mogą także firmy.
Z Lublina dla Kłodzka wyruszył transport niezbędnego sprzętu PCK, który ma wesprzeć działania ratownicze w związku z powodzią. W ramach transportu wysłano 8 agregatów prądotwórczych, 20 nagrzewnic, 1000 koców oraz 1000 łóżek polowych z akcesoriami. Łączna wartość dostarczonych materiałów to około 650 tys. zł. Sprzęt ten zostanie wykorzystany do zapewnienia schronienia oraz podstawowego wyposażenia dla ewakuowanych mieszkańców regionu, którzy stracili dostęp do prądu i ciepła w wyniku katastrofy
– informuje PCK.
Olsztyn pomaga powodzianom. Ruszyła zbiórka darów dla poszkodowanych osób i zwierząt
W związku z tragedią, samorządy w całej Polsce organizują liczne zbiórki dla powodzian. W poniedziałek (16 września) Bank Żywności w Olsztynie rozpoczął zbiórkę darów dla poszkodowanych w powodzi osób i zwierząt.
Potrzebne są przede wszystkim żywność, artykuły chemiczne, środki higieniczne oraz karma. Można też wesprzeć akcję finansowo, a my zakupimy za to niezbędne produkty: BPS 06 1930 1611 2400 0400 4551 0005
– napisano w mediach społecznościowych.
Dary są przyjmowane m.in. w portierniach Urzędu Miasta Olsztyna i przekazywane Bankowi.
- Rozpoczynamy zbiórkę darów dla osób poszkodowanych oraz dla zwierząt, które również ucierpiały w wyniku tej katastrofy - mówi prezes Babnku Żywności w Olsztynie, Marek Borowski. - Potrzebne są przede wszystkim żywność, artykuły chemiczne, środki higieniczne oraz karma.
Wśród najpotrzebniejszych artykułów znajdują się:
- Konserwy, produkty instant, żywność energetyczna, sucha żywność,
- Woda pitna,
- Artykuły chemiczne i kosmetyki,
- Latarki, baterie, powerbanki,
- Śpiwory, koce, ręczniki,
- Narzędzia do usuwania skutków powodzi (m.in. szpadle, łopaty, łomy),
- Płyny dezynfekujące, duże worki na śmieci,
- Słodycze,
- Karma dla zwierząt
Niezbędne produkty można dostarczać do magazynu w Wadągu w godz. 7:00-15:00. Szczegóły można uzyskać również pod numerem telefonu: 662 243 186.
- Najpotrzebniejsze produkty będziemy przyjmować także w budynkach Urzędu Miasta - zapowiada prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. - Można je przynosić do ratuszowych portierni przy pl. Jana Pawła II 1, ul. Wyzwolenia 30 oraz Knosały 3. Co kilka dni będziemy przekazywać te dary do Banku Żywności.
Tak wygląda Kłodzko po opadnięciu wielkiej wody