Polskie mięso będzie eksportowane do Azji. To krok do likwidacji barier administracyjnych dla krajowych firm

i

Autor: pixabay.com

Biznes

Polskie mięso będzie eksportowane do Azji. To krok do likwidacji barier administracyjnych dla krajowych firm

2024-09-10 16:55

Malezja uznała zasadę regionalizacji w odniesieniu do ASF, co oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego - poinformował resort rolnictwa. Natomiast Filipiny podjęły decyzję o uznaniu polskiego systemu regionalizacji w odniesieniu do grypy ptaków na poziomie województw – dodał. Więcej informacji poniżej.

Polskie mięso będzie eksportowane do Malezji i Filipin

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało we wtorkowym komunikacie, że Malezja i Filipiny poinformowały o swoich decyzjach podczas wizyty wiceministra rolnictwa Michał Kołodziejczak w dniach 2-5 września br.; przebywał on w tych krajach w ramach delegacji towarzyszącej ministrowi spraw zagranicznych RP Radosławowi Sikorskiemu.

Jak zaznaczono w komunikacie MRiRW, celem wizyty były rozmowy o perspektywach rozwoju współpracy w sektorze rolnym. Rozmawiano m.in. na temat likwidacji barier w dostępie polskich artykułów rolno-spożywczych do rynku malezyjskiego i filipińskiego oraz równoważenia wyników handlu dwustronnego.

Rozmowy wiceministra Kołodziejczaka z dyrektor generalną Departamentu Służb Weterynaryjnych Malezji Malezji dr Akmą Binti Ngah Hamid dotyczyły przede wszystkim poszerzania dostępu do malezyjskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych, w tym likwidacji barier administracyjnych, na które napotykają polscy przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o dokończenie procedury dostępu na malezyjski rynek polskiego drobiu i wołowiny z Polski oraz wznowienie eksportu mięsa wieprzowego z Polski na zasadzie regionalizacji dot. ASF, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).

Strona malezyjska potwierdziła uznawanie zasady regionalizacji w odniesieniu do ASF, co w praktyce oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego, który obowiązywał od 2019 r. Zadeklarowała również przeprowadzenie, w I połowie września 2024 r., oceny ryzyka w ramach procedury dla mięsa drobiowego i wskazała, że swoją zgodę na otwarcie rynku dla mięsa wołowego z Polski uzależnia m.in. od statusu kraju w zakresie gąbczastej encefalopatii bydła (BSE)

– podał resort rolnictwa. Dodano, że strona malezyjska poinformowała, że analizuje polskie uwagi do wymagań importowych dla mięsa wołowego z Polski.

Podczas rozmów z wiceministrem rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Malezji YB Datuk Arthurem Josephem Kurup strony potwierdziły zainteresowanie zacieśnianiem współpracy w sprawach rolnych, w tym intensyfikacją wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi.

Resort dodał, że rozmowy dotyczyły także procedur dostępowych dla mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego. Strony ustaliły kontynuację uzgodnień na poziomie służb weterynaryjnych obydwu krajów. Jednocześnie strona malezyjska podkreśliła kluczową rolę systemu HALAL w produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego kierowanych na rynek Malezji.

Wiceminister Kołodziejczak - jak dodano - spotkał się również z sekretarzem stanu w Departamencie Rolnictwa Republiki Filipin Francisco Laurelem Jr. Rozmawiano o możliwościach rozwoju handlu towarami rolno-spożywczymi oraz o sprawach weterynaryjnych.

Strona filipińska podjęła decyzję o uznaniu polskiego systemu regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na poziomie województw

– poinformowało ministerstwo. Kołodziejczak wyraził nadzieję „na możliwość stosowania regionalizacji w oparciu o prawo UE, tj. zakaz eksportu mięsa drobiowego jedynie z obszarów, w których występuje HPAI, a nie z całych województw”.

Polska dąży do sfinalizowania uzgodnień ws. możliwości rozpoczęcia eksportu wołowiny oraz wieprzowiny na rynek filipiński na zasadzie regionalizacji stosowanej w UE oraz liczy na zaakceptowanie przez Filipiny wzoru świadectwa zdrowia w eksporcie jaj i produktów jajecznych - zaznaczono w komunikacie.

Polskie jabłka trafią do Filipin? Podjęto działania

Podczas spotkania poruszona została także kwestia dostępu polskich jabłek do rynku filipińskiego. Delegacja MRiRW przedstawiła postulat realizacji przez władze filipińskie audytu w polskim sektorze produkcji tych owoców.

Strona filipińska przekazała informacje o zasadach rozszerzenia eksportu o przetworzone produkty mięsne drobiowe, które podlegają procedurze rejestracji i zatwierdzenia przez FDA.

Wiceminister Kołodziejczak wyraził przekonanie, że podpisanie memorandum o współpracy w dziedzinie rolnictwa, które obecnie jest w trakcie uzgodnień, będzie impulsem do zacieśniania polsko-filipińskich relacji - dodał resort.

Według MRiRW, Malezja i Filipiny to perspektywiczne rynki zbytu polskich produktów rolno-spożywczych.

W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Malezji wyniósł ponad 36 mln euro. Największą popularnością cieszy się serwatka. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w tym kierunku przekroczyła 25 mln euro, co oznacza wzrost o 47 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r.

W lipcu 2025 r. MRiRW planuje udział w targach Food & Drink Malaysia w ramach planu zagranicznych działań targowo-wystawienniczych na 2025 r.

W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Filipin wyniósł 41 mln euro. Największy udział w eksporcie ma mleko, śmietana i serwatka. W okresie od stycznia do czerwca br. Polska wywiozła do tego kraju produkty o wartości ponad 36 mln euro, czyli o 41 proc. wyższej w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r.

Czesi przyjeżdżają do Polski po mięso. Masowo kupują jeszcze jeden produkt. Sprawdziliśmy ceny po obu stronach granicy

Quiz. W sklepie mięsnym. Niejeden mięsożerca polegnie na pytaniu nr 3

Pytanie 1 z 10
Z czego powstaje szynka parmeńska?

Tajfun przeszedł przez Wietnam. Liczba ofiar wzrosła już do 127 osób [ZDJĘCIA]