Polskie miejscowości w „dziesiątce” miast z najgorszą jakością powietrza na świecie! Winne są dwa czynniki

i

Autor: Unsplash, Facebook: Polscy Łowcy Burz

Zdrowie

Polskie miejscowości w „dziesiątce” miast z najgorszą jakością powietrza na świecie! Winne są dwa czynniki

2024-01-10 16:38

W środę (10 stycznia) w południowej oraz zachodniej Polsce występuje trudna sytuacja związana z bardzo złą jakością powietrza. W TOP 10 miast świata aż trzy są z Polski. Odpowiada za to połączenie dwóch czynników. W jakich miastach sytuacja wygląda tragicznie? Odpowiedź w artykule poniżej.

Fatalna jakość powietrza w wielu miejscach Polski. Co za to odpowiada?

Jak poinformowali w mediach społecznościowych Polscy Łowcy Burz, w środę w południowej i zachodniej Polsce występuje fatalna jakość powietrza. Powodem takiej sytuacji jest połączenie dwóch ważnych czynników. Pierwszy z nich, to sprzyjające warunki atmosferyczne, na które składają się: osiadanie powietrza w klinie wysokiego ciśnienia, niewielka prędkość wiatru oraz przygruntowa inwersja temperatury oraz bardzo płytka warstwa graniczna atmosfery (tzw. warstwa mieszania). To powoduje, że zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się horyzontalnie, a nie wertykalnie, gdy ma to miejsce w przypadku typowego rozkładu temperatury.

Drugim czynnikiem jest spalanie paliw stałych, czyli węgla, a czasami także odpadów.

- Ich efektem jest emitowanie do atmosfery toksycznych substancji, które zawierają metale ciężkie oraz związki rakotwórcze. Tego typu emisja jest charakterystyczna dla tzw. niskiej zabudowy, gdzie podstawowym źródłem ciepła jest spalanie węgla w tzw kopciuchach. Do smogu w mniejszym stopniu przyczyniają się również silniki diesla oraz benzynowe. Te pierwsze są szczególnie niebezpieczne ze względu na emisje rakotwórczego benzopirenu – wyjaśniają Polscy Łowcy Burz.

Te miasta w Polsce mają najgorszą jakość powietrza!

Na liście dziesięciu miast z najgorszą jakością powietrza, aż trzy są z Polski. Są to:

  • Kraków (4. miejsce),
  • Poznań (6. miejsce),
  • Wrocław (9. miejsce).

- Połączenie sprzyjających warunków atmosferycznych nad obszarem, gdzie praktyki spalania paliw stałych są powszechne wyjaśnia dlaczego to właśnie nad Polską mamy wyjątkowo niekorzystne odczyty jakości powietrza – dodają Polscy Łowcy Burz.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią

QUIZ o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?