Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie już otwarta
Od piątku (8 marca) można zwiedzać Pokazową Zagrodę Żubrów w Krajewie. Nowa atrakcja zlokalizowana została na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, gdzie w promieniu 130 km nie istnieje inna możliwość spotkania króla puszczy. Zagroda wraz z infrastrukturą towarzyszącą umożliwiającą bezpieczne obserwowanie żubrów zajmuje aż 10 hektarów.
Żubry mają do dyspozycji warunki zbliżone do naturalnych, zarówno łaki, lasy i zakrzaczenia. Osoby odwiedzające zagrodę mogą podziwiać zwierzęta z platformy i wieży widokowej. Dzięki licznym tablicom edukacyjnym można zapoznać się z biologią gatunku i historią jego restytucji. W trakcie wizyt chętni mogą wziąć także udział w zajęciach edukacyjnych "Żubr jako symbol ochrony przyrody w Lasach Państwowych" prowadzonych przez pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Dwukoły.
Co ważne, miejsce to ma pełnić nie tylko funkcję dydaktyczną i poznawczą, ale również ochrony przyrody. – W Krajewie będzie realizowana bardzo ważna forma ochrony żubra (ex situ), czyli hodowla w zagrodzie. W Polsce żubr podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Żubr jest też gatunkiem priorytetowym, wymienionym w Dyrektywie Siedliskowej co oznacza, że na krajach członkowskich UE ciąży szczególny obowiązek działania na rzecz ochrony tego gatunku. Nadleśnictwo Dwukoły jest pierwszym nadleśnictwem w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, które rozszerza zakres swoich działań na rzecz ochrony przyrody o ochronę gatunku, jakim jest żubr – informuje Nadleśnictwo Dwukoły.
Kiedy będzie można zwiedzać zagrodę żubrów?
Zagrodę można zwiedzać bezpłatnie przez cały rok. Wyjątkiem są poniedziałki w miesiącach listopad - marzec w godzinach 8.00 - 15.00 oraz kwiecień - październik w godzinach 8.00 - 16.00. Nadleśnictwo informuje także, że w otoczeniu zagrody nadal będą trwały prace związane z porządkowaniem zieleni i zagospodarowaniem terenu.
Obiekt powstał w ramach projektu "Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce", sfinansowany ze środków Lasów Państwowych przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.