Pogrzeb Mirona Sycza. Tłumy przybyły na ceremonię wicemarszałka woj. warmińsko-mazurskiego
We wtorek w cerkwi greckokatolickiej pw. Pokrowa Matki Bożej przy ul. Lubelskiej w Olsztynie odbył się pogrzeb Mirona Sycza, wicemarszałka województwa, który zmarł w wieku 64 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Na ceremonię przybyły tłumy, które pożegnały polityka. Wśród żałobników, oprócz najbliższych zmarłego, pojawili się także politycy czy przedstawiciele społeczności polskich Ukraińców. Ci, którzy nie weszli do środka świątyni, mogli oglądać uroczystość na telebimie.
Miron Sycz spocznie na cmentarzu komunalnym w Dywitach.
Na czas pogrzebu innymi trasami pojechały autobusy komunikacji miejskiej, część ul. Lubelskiej została całkowicie wyłączona z użytku. Nad bezpieczeństwem żałobników oraz uczestników ruchu drogowego czuwała policja.
Kim był Miron Sycz?
Miron Sycz do ostatnich dni pełnił funkcję wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Przez wiele lat aktywnie działał na rzecz społeczności polskich Ukraińców. Kierował liceum z ukraińskim językiem wykładowym w Górowie Iławeckim, następnie na jego bazie założył Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, w którym od 1990 r. do 2007 r. pełnił funkcję dyrektora.
Był pierwszym w polskim parlamencie posłem, który składał ślubowanie ubrany w soroczkę tj. wyszywaną haftem krzyżykowym koszulę. Sycz pracował w Sejmie VI i VII kadencji. W wyborach samorządowych w 2024 r. miał kandydować do sejmiku województwa z okręgu obejmującego Elbląg i północno-zachodnią część regionu. W lokalach wyborczych jego okręgu znajdowała się informacja o śmierci kandydata.
Pogrzeb Mirona Sycza. Tłumy pożegnały wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego