Pogoda w ostatnim czasie przypomina prawdziwy rollercoaster. Jednego dnia przygrzewa słońce, temperatury sięgają nawet 20 stopni Celsjusza, a innego nagle robi się nieprzyjemnie chłodno, pada deszcz i wieje silny wiatr. A co nas czeka w listopadzie? Typowo listopadowa aura, nagły atak zimy, a może babie lato? Długoterminową prognozę na listopad 2021 przygotował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Pogoda na listopad 2021. Czeka nas typowo listopadowa aura? Długoterminowa prognoza pogody
Według synoptyków, w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Miesięczna suma opadów z kolei ma kształtować się powyżej normy. – Na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy – informuje IMGW. – Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla listopada jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 1.0°C, a górna granica o 0.7°C – objaśniają synoptycy.
Listopadowa szaruga zmusi nas do palenia światła w mieszkaniach przez cały dzień
W listopadzie 2021 czekają nas bardzo zróżnicowane warunki pogodowe. – Epizody Babiego Lata będą rzadsze niż w październiku, częściej wystąpią zgniłe wyże z mgłami, podinwersyjnym zachmurzeniem i opadami mżawki. Nieprzyjemna szaruga może utrzymywać się nawet przez kilka dni bez przerwy. Przy krótkim dniu i braku operacji słonecznej, zmuszać będzie to nas do palenia światła w mieszkaniach również w ciągu dnia. Jest to typowa cecha półrocza chłodnego, a listopad i grudzień są miesiącami z najmniejszą ilością dni pogodnych, zatem w tym roku może być podobnie, patrząc na to z punktu klimatologicznego i lat ubiegłych – informuje portal fanipogody.pl.
Śnieg w listopadzie? Niewykluczone!
Czy w listopadzie spadnie śnieg? Niewykluczone! – W polskich górach oraz na obszarach podgórskich prognozowany jest deszcz ze śniegiem i śnieg. Na nizinach również niewykluczone są epizody zimowe. Podkreślamy jednak, że prawdopodobieństwo utworzenia się stałej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi jest niskie – czytamy na fanipogody.pl. Pamiętajmy jednak, że długoterminowe prognozy pogody mogą ulec zmianie.