Pogoda na lato 2024. Czy będzie gorące? Najnowsza prognoza IMGW na wakacje

i

Autor: East News: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

prognoza

Pogoda na lato 2024. Czy będzie gorące? Najnowsza prognoza IMGW na wakacje

2024-05-15 9:10

Jaka pogoda na lato 2024? Czy tegoroczne wakacje będą gorące i słoneczne? To niezwykle ważna informacja dla wszystkich, którzy planują spędzić swój urlop w Polsce. Nową długoterminową prognozę pogody na całe lato – czerwiec, lipiec oraz sierpień – przygotowali synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Szczegóły poniżej.

W tym roku pierwszy powiew lata poczuliśmy wyjątkowo wcześnie. Rekordowo wysokie temperatury odnotowano bowiem już na początku kwietnia. W wielu regionach sięgały nawet 28 stopni Celsjusza w cieniu, przy czym w słońcu z pewnością były znacznie wyższe. Kolejne upalne temperatury mieliśmy także na początku maja. Czy upalnej pogody możemy spodziewać się również w miesiącach letnich? Jaka pogoda będzie latem 2024?

Pogoda na lato 2024. Czy będzie gorąco? Nowa prognoza IMGW na czerwiec, lipiec, sierpień

Nową długoterminową prognozę pogody na lato, z uwzględnieniem wszystkich wakacyjnych miesięcy – czerwca, lipca i sierpnia – przedstawił w rozmowie z PAP.PL Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak poinformował, lato 2024 ma być ekstremalnie gorące. Zarówno czerwiec, lipiec, jak i sierpień mają być miesiącami, gdzie temperatura przekroczy normę i pojawią się upały. – W czerwcu niewykluczone, że na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości – podkreślił.

Dodał, że te fale upałów będą trwały dłużej niż cztery dni. – To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia – wyjaśnił.

Klimatolodzy zwracają uwagę, że będą się też pojawiały noce tropikalne, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. – To też może być problem dla naszego organizmu, ponieważ wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się – stwierdził Walijewski.

Dodał, że wraz ze wzrostem temperatury pojawią się burze, silny wiatr i intensywny deszcz z gradem oraz trąby powietrzne. – Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych – podsumował Walijewski.

Piaskowa góra na Mazurach przypomina egzotyczną pustynię [ZDJĘCIA]

Pojechali na wakacje i uratowali pieski Tosia i Leosia żyją dzięki małżonkom,którzy zabłądzili na rowerach