Ubiegłe lata nie były najłatwiejsze dla Planety 11. Pandemia koronawirusa, a następnie budowa nowej linii tramwajowej i zamknięcie alei Piłsudskiego, znacząco utrudniły dostęp do olsztyńskiej biblioteki. Na szczęście w 2023 roku wszystko zaczęło wracać do normy. Przez brak nowych obostrzeń do Planety 11 mogły powrócić większe imprezy. Dodatkowo została wznowiona organizacja ruchu na alei Piłsudskiego, a pod koniec roku oddano do użytku nową linie tramwajową. Dzięki nowym połączeniom w komunikacji miejskiej, dostęp do biblioteki stał się jeszcze bardziej atrakcyjniejszy.
Przechodzimy do zestawienia i rozpoczniemy od książek, ponieważ to one od zarania dziejów tworzyły biblioteki i jest ich najwięcej, albowiem w zasobach Planety 11 znajduje się ponad 28 tys. papierowych tomów. Jak się okazuje, spośród tych wszystkich książek, największym uznaniem w 2023 roku cieszyły się kryminały.
- Sprawdziłem też ile najwięcej jedna osoba wypożyczyła w minionym roku naszym zbiorów łącznie, czyli to nie było znaczenia czy to książki, czy płyty. Aczkolwiek w tym przypadku konkretnym, bo znam oczywiście tę osobę, wiem że rzeczywiście korzysta regularnie i wypożycza wszystko, i książki papierowe i multimedia. Liczba tych wypożyczeń wyniosła 342 pozycje - mówi Jacek Smółka, kierownik Planety 11.
Najpopularniejsze książki:
1. „Cienie”, Wojciech Chmielarz - Komisarz Jakub Mortka powraca, by rozwikłać tajemnicze zabójstwo. W podwarszawskim Milanówku giną dwie kobiety – córka i żona słynnego gangstera, Wilka. Sam Wilk zaginął przed sześcioma laty w niewyjaśnionych okolicznościach, a po żmudnym i długotrwałym śledztwie jego ciało z przestrzeloną czaszką odnalazł podkomisarz Kochan. I to właśnie z jego broni zabito teraz obie kobiety...
2. „Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens - Pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Dlatego pod koniec 1969 roku, gdy na mokradłach znaleziono ciało przystojnego Chase’a Andrewsa, miejscowi zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej Dziewczyną z Bagien. Lecz Kya nie jest taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna, zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem, choć jej ciało tęskniło za dotykiem i miłością. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Kiedy dzikie piękno dziewczyny intryguje dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, Kya otwiera się na nowe doznania — i dzieją się rzeczy niewyobrażalne.
3. „Krzywda”, Marek Stelar - Zabójstwo emerytowanej nauczycielki Reginy Remus odbija się w Nowym Warpnie szerokim echem. Remus nie była lubiana w miasteczku. Samotna, zgorzkniała i wyniosła: niemieckie pochodzenie sprawiło, że nie miała łatwego dzieciństwa. W domu ofiary aspirant Przeworski oprócz napisanego na podłodze krwią nazwiska mordercy znajduje zrobione w 1946 roku zdjęcie załogi posterunku MO. Niedługo później podczas porządkowania starego cmentarza odkryte zostają szczątki więźniów obozu koncentracyjnego. Sprawa zabójstwa wydaje się praktycznie rozwiązana: Georg Kustler, szanowany obywatel i właściciel stoczni jachtowej w Stralsundzie twierdzi, że nie ma nic wspólnego z zabójstwem, choć to jego odciski palców ujawniono na nożu tkwiącym w piersi ofiary. Mimo to Przeworski czuje, że sprawa sięga daleko w przeszłość, może nawet do czasów wojny.
Przechodzimy do nośników multimedialnych – płyt muzycznych oraz filmów. W tym przypadku Planeta 11 posiada znacznie mniejsze zasoby (9 tys. pozycji), niż w przypadku książek. Nie ma co się dziwić, ponieważ multimedia są stosunkowo młodą dziedziną, która cały czas się rozwija. Dodatkowo nie pomaga fakt, że cyfryzacja galopuje do przodu i większość filmów czy płyt muzycznych mamy na wyciągnięcie ręki, mogąc je znaleźć w internecie.
Najpopularniejsze filmy:
1. Top Gun: Maverick (akcja) - Po ponad 30 latach w służbie amerykańskiej marynarce wojennej, Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) jest tam, gdzie powinien być – na szczycie. Jest mistrzowskim pilotem, testującym najnowocześniejsze maszyny. Kiedy staje na czele pilockiej spec-grupy szkolącej jej uczestników do udziału w misji, jakiej dotąd nie było, przychodzi mu spotkać się z porucznikiem Bradleyem Bradshawem (Miles Teller), o kryptonimie „Rooster”, synem jego przyjaciela oficera Nicka Bradshawa, kryptonim „Goose”, który przed laty zginął podczas jednej z misji. Maverick musi stawić czoła niepewnej przyszłości oraz duchom przeszłości. Mierzy się ze swymi lękami i demonami, czego kulminacją będzie ostateczne poświęcenie tych, którzy zostaną wybrani do misji.
2. Babilon (dramat) - Oryginalna epopeja rozgrywająca się w Los Angeles lat 20. XX wieku. W rolach głównych występuję: Brad Pitt, Margot Robbie i Diego Calva. W obsadzie znaleźli się także: Jovan Adepo, Li Jun Li i Jean Smart. To opowieść o wielkich ambicjach, śledzi narodziny i upadek wielu gwiazd w erze niepohamowanej dekadencji i deprawacji we wczesnym Hollywood.
3. Dzika Noc (akcja) - Kiedy pewna, bogata rodzina zostaje zakładnikami w Wigilię, przestępcy nie są przygotowani na niespodziewanego bojownika. Święty Mikołaj (w tej roli David Harbour, serial Stranger Things) jest na miejscu i ma zamiar pokazać, dlaczego Mikołaj nie będzie taki święty.
Najpopularniejsze płyty muzyczne:
1. Męskie Granie 2023 - W tym roku największa trasa festiwalowa w Polsce odwiedziła aż siedem miast, wyprzedając wszystkie 14 koncertów. Publiczność Męskiego Grania mogła zobaczyć na dwóch scenach prawie 80 polskich artystów w czasie aż 140 koncertów oraz usłyszała m.in. hymn tegorocznego „Męskiego Grania” - hit „Supermoce”, wykonany przez trzech bardzo dobrze znanych bywalcom „Męskiego Grania” wokalistów – Igo, Mroza i Vito Bambino. Ubiegłoroczny zestaw artystów był jeszcze bardziej eklektyczny niż podczas wcześniejszych edycji, a ze scen wybrzmiały nowe muzyczne gatunki.
2. Depeche Mode „Memento Mori” – 15-sty album studyjny zespołu – pierwszy w składzie Dave’a Gahana i Martina Gore’a po tragicznej śmierci współzałożyciela Andrew „Fletcha” Fletchera w 2022 roku. Płyta została wyprodukowana przez Jamesa Forda i Martę Salogni. Pomysł na „Memento Mori” zaczął rodzić się na początku pandemii, co zaowocowało piosenkami inspirowanymi bezpośrednio tym okresem. Kolekcja składa się z 12 utworów obejmujących różnorodne nastroje: od złowrogiego początku – paranoi i obsesji – do ostatecznego rozwiązania – katharsis i radości – ze wszystkimi punktami pomiędzy.
3. Myslovitz „Wszystkie narkotyki świata” - Pierwszy od 10 lat, studyjny album zespołu Myslovitz. Zespołu, którego twórczość stała się inspiracją dla całego pokolenia artystów święcących dziś triumfy na scenie niezależnej, ale i popowej, bo pod koniec lat 90 i w latach 2000 ich poetycko – alternatywnego rocka słychać było w każdym, nawet najbardziej komercyjnym radiu, klubie, a nawet każdej dyskotece. Co ważne, nowy album został nagrany bez Artura Rojka, którego zastąpił Mateusz Parzymięso.