Pod Olsztynkiem powstaje ogromny park rozrywki. Wiadomo, jakie znajdą się tam atrakcje

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Inwestycje

Pod Olsztynkiem powstaje ogromny park rozrywki. Wiadomo, jakie znajdą się tam atrakcje!

2023-12-06 12:14

Wielokrotnie już informowaliśmy, że w Łutynówku pod Olsztynkiem powstanie rodzinny park rozrywki. Starosta olsztyński Andrzej Abako przekazał nam, że budowa może się rozpocząć już w 2024 r. Wiadomo także, jakie atrakcje mogą się tam znaleźć. Więcej informacji na ten temat w artykule poniżej.

Gigantyczny park rozrywki pod Olsztynkiem. Prace ruszą w przyszłym roku

W Łutynówku może powstać największy park rozrywki w tej części Polski. Wykonawcą ma być firma PTAK S.A. O wyborze miejsca, w którym powstanie obiekt, zdecydowała między innymi dobra infrastruktura. Teren znajduje się bardzo blisko trasy S7 oraz S51, w połowie drogi między Trójmiastem a Warszawą. Tematycznie park rozrywki nawiązywać ma do legend i historii Warmii i Mazur. Jak się dowiedzieliśmy, budowa parku może rozpocząć się w przyszłym roku.

– Może jeszcze nie w tym, ale w przyszłym roku w Łutynówku zostanie wbita łopata pod budowę największego parku rozrywki w tej części Polski, a być może w całej Polsce. Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy partnera, jakim jest firma PTAK S.A., która taką inwestycję na Warmii i Mazurach wykona. To też podniesie poziom naszego regionu w zakresie turystyki. Widziałem już wizualizację tego parku, w związku z czym wiem już jak mniej więcej będzie wyglądał. Będzie to piękny, tematyczny park warmińsko-mazurski, przecudnej urody. Będzie naprawdę warto pojechać, zobaczyć te wszystkie atrakcje – powiedział w listopadzie w rozmowie z eska.pl starosta powiatu olsztyńskiego, Andrzej Abako.

Jakie atrakcje znajdą się w parku rozrywki w Łutynówku?

Największą atrakcją ma być 150-metrowa wieża swobodnego spadania, która będzie największą taką wieżą na świecie. Docelowo inwestycja może kosztować kilkaset milionów złotych. Z dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wynika, że miejsce na początku będzie bardziej służyło do rekreacji niż do rozrywki. Rodziny będą mogły spędzać tam kilkudniowe urlopy, ciesząc się urokami przyrody i korzystając z rozbudowanych usług wypoczynkowych. Atrakcją ma być m.in. przystań na nawet 10 statków, w tym jeden elektryczny statek pasażerski. Powstaną również pola golfowe, stadiony i tory wyścigowe.

Nie oznacza to jednak, że największy w tej części kraju park rozrywki nie powstanie. Budowa będzie realizowana etapami. Władze powiatu przewidują, że otwarcie pierwszej części projektu nastąpi w 2025 r. Z dokumentacji wynika, że postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostało zawieszone przez burmistrza Olsztynka w połowie września, ale w listopadzie zostało ponownie podjęte.

- Uznaliśmy, że potrzebny jest raport o oddziaływaniu na środowisko. Został dostarczony i postępowanie jest odwieszone. Teraz dokumentacja jest w uzgodnieniach w Wodach Polskich, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowym Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym – przekazał „Gazecie Olsztyńskiej” Robert Waraksa, burmistrz Olsztynka.

Zgodnie z dokumentami projekt obecnie nosi nazwę „Budowa Zespołu obiektów usługowo-rozrywkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Łutynówko, gmina Olsztynek”, a nie „Budowa Rodzinnego Parku Rozrywki w miejscowości Łutynówko, gmina Olsztynek”. Bezpośrednim inwestorem jest firma VILLAGE sp. z o.o. ze Rzgowa, a nie PTAK S.A.

Spółka PTAK S.A. prowadzi już jeden park rozrywki „Mandoria” w Rzgowie. Ponad dwa lata temu kupiła również ponad 300-hektarowy teren dawnego PGR Łutynówko. Firma posiada znaczną część linii brzegowej jeziora Wenyk, które leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz na terenie specjalnego obszaru ochrony siedlisk w ramach sieci Natura 2000 Ostoja Napiwodzko-Ramucka. To tam ma powstać wspomniany park rozrywki.

Eska Summer City Olsztyn. 16. Warmińska Uczta Pierogowa w Biesowie

Większość mieszkańców ich nie pamięta. Tych jezior w Olsztynie już nie ma