Plaga wykroczeń w warmińsko-mazurskich lasach. Wystawili ponad 100 mandatów

i

Autor: pixabay.com Ponad 100 mandatów za wykroczenia w lasach Warmii i Mazur

Plaga wykroczeń w warmińsko-mazurskich lasach. Wystawili ponad 100 mandatów

2020-09-01 11:39

Na terenie Regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zakończyła się akcja Straży Leśnej pod kryptonimem „Bezpieczny wypoczynek w lesie”. Popełnionych zostało 470 wykroczeń, z czego 125 zakończyło się mandatami karnymi.

Okres wakacji to zawsze pora intensywnej penetracji terenów leśnych przez licznie przybywających turystów i wczasowiczów, jak również pora wysokiego zagrożenia pożarowego. Szczególnie w dobie koronawirusa, gdzie większość obywateli pozostała w kraju i szukała tu miejsca do wypoczynku. Również na Warmii i Mazurach. Stąd konieczność uruchomienia działań pod kryptonimem „Bezpieczny wypoczynek w lesie”, podczas których uwaga strażników leśnych zwrócona była na kontrolę stanu technicznego obiektów turystycznych, parkingów, miejsc postoju, lustracji tras i ścieżek oraz ich oznakowania, miejsc masowego przebywania ludzi na obszarach leśnych oraz miejsc wyłączonych z turystyki i zabronionych wstępem.

Czytaj też: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od września. Komu przysługuje? Sprawdź zasady

Tylko podczas bieżących działań Straży Leśnej wspieranych przez pracowników Służby Leśnej, funkcjonariuszy Policji, Straży Gminnej, Państwowej Straży Rybackiej  oraz Państwowej Straży Łowieckiej skontrolowano między innymi 92 obiekty turystyczne, 38 parkingów, 204 miejsc postoju, 117 tras i ścieżek edukacyjnych, 159 miejsc masowego przebywania ludzi na terenach leśnych, czy też 107 miejsc wyłączonych turystyki.

O ile wachlarz udostępnianej przez Lasy Państwowe infrastruktury i miejsc pobytu na terenach leśnych zachęcało do odwiedzania, to jednak zostało popełnionych 470 wykroczeń (o 70 % więcej niż w roku ubiegłym), z czego 125 zakończyły się mandatami karnymi.

- Niestety, w wielu przypadkach korzystanie z walorów przyrodniczych olsztyńskich lasów doprowadziło do licznie popełnianych wykroczeń bezprawnego wjazdu pojazdami mechanicznymi do lasu (o czym również przekonał się kierowca crossa, który bezprawnie poruszał się na terenie Leśnictwa Bujaki Nadleśnictwa Nidzica), parkowania w lesie, biwakowania, łamania przepisów przeciwpożarowych, zaśmiecania i zanieczyszczania terenów leśnych. Zarejestrowano również pięć przypadków kradzieży drewna. - informuje Adam Siemakowicz z RDLP w Olsztynie.

Mimo że skończył się już okres wakacyjnego wypoczynku, to w dalszym ciągu warto wybrać się do lasu. Poza udostępnioną infrastrukturą turystyczną, trasami i ścieżkami edukacyjnymi, ważnym argumentem odwiedzenia lasów jest rozpoczynający się okres zbiorów owoców runa leśnego – jednak, jak uczulają leśnicy... z głową, bez łamania prawa.

Sonda
Czy we wrześniu będzie druga fala pandemii? Wyraź swoje zdanie!
II Wielka giełda płyt winylowych, CD i kaset magnetofonowych w Olsztynie