Pigułka „dzień po”. Gdzie kupić w woj. warmińsko-mazurskim? NFZ opublikował wykaz aptek [LISTA]

i

Autor: Freepik Zdjęcie ilustracyjne

Zdrowie

Pigułka "dzień po". Gdzie kupić w woj. warmińsko-mazurskim? NFZ opublikował wykaz aptek

2024-05-28 8:32

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę aptek, w których będzie dostępna tabletka "dzień po". Do pilotażowego programu w zakresie antykoncepcji awaryjnej zgłosiło się niemal 770 aptek z całej Polski. W których placówkach w woj. warmińsko-mazurskim będzie można otrzymać receptę na pigułkę? Odpowiedź w artykule poniżej.

Tabletka "dzień po". W tych aptekach na Warmii i Mazurach będzie można otrzymać receptę

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Dostępna jest ona na portalu pacjent.gov.pl. Do tej pory do programu zgłosiło się niemal 770 aptek w całej Polsce.

- Jeśli potrzebujesz recepty na antykoncepcję awaryjną, od teraz możesz ją otrzymać nie tylko od swojego lekarza. Receptę może Ci również wystawić farmaceuta w programie pilotażowym, który trwa do 30 czerwca 2026 r. Wystarczy, że zgłosisz się do apteki, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia – czytamy w komunikacie na pacjent.gov.pl.

Poinformowano również, jak można skorzystać z programu NFZ. Każda kobieta:

  • zostanie przyjęta w osobnym pomieszczeniu;
  • odbędzie rozmowę z farmaceutą, który przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości;
  • jeśli po przeprowadzonym wywiadzie farmaceuta uzna wydanie leku za uzasadnione i bezpieczne, otrzyma receptę wystawioną przez farmaceutę i będzie mogła wykupić lek.

Do pilotażowego programu zgłosiły się apteki z całej Polski, także z województwa warmińsko-mazurskiego. Jest ich tylko dziewięć, w tym trzy w Olsztynie. Pełną listę prezentujemy poniżej.

  • Olsztyn, apteka DR. MAX, ul. Metalowa 2;
  • Olsztyn, DOZ APTEKA. DBAM O ZDROWIE. EWA, ul. Wyszyńskiego 18A;
  • Olsztyn, APTEKA GEMINI, ul. Dąbrowszczaków 1/41;
  • Lidzbark Warmiński, APTEKA KU ZDROWIU, ul. Aleksandra Świętochowskiego 2;
  • Iława, APTEKA, ul. Ostródzka 54;
  • Nowe Miasto Lubawskie, APTEKA MALWA, ul. Grunwaldzka 11;
  • Dobre Miasto, DR. MAX, ul. Jana Pawła II 3;
  • Gołdap, DOZ APTEKA. DBAM O ZDROWIE. FAMILIJNA, Plac Zwycięstwa 18;
  • Elbląg, APTEKA GEMINI, ul. 12 Lutego 34.

NFZ poinformował, że apteki przez cały czas mogą zgłosić się do programu. Nabór jest otwarty i prowadzą go Oddziały Wojewódzkie NFZ. Aby maksymalnie ułatwić przystąpienie do programu wnioski są przyjmowane elektronicznie.

Kto będzie mógł skorzystać z pigułki „dzień po”?

Zniesienie recepty na tabletkę „dzień po” było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zapisaną w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu”. Program pilotażowy dla aptek to dla Ministerstwa Zdrowia realizacja planu B na zwiększenie dostępności do antykoncepcji awaryjnej.

W ten sposób resort zdrowia obchodzi weto prezydenta Andrzeja Dudy, który pod koniec marca nie zgodził się na podpisanie ustawy znoszącej recepty na pigułkę „dzień po”. W uzasadnieniu wskazał, że ustawa pozwalała na zakup osobom od 15. roku życia bez konieczności zgody opiekuna. Według Dudy w przypadku tak młodych osób rodzice powinni wyrazić zgodę na zastosowanie pigułki.

Po ogłoszeniu programu pilotażowego również samorząd aptekarski zgłaszał wątpliwości dotyczące dolnej granicy wieku pacjentki, od którego farmaceuci mogą wystawić receptę na pigułkę „dzień po”.

Opracowany przez resort zdrowia, a realizowany przez NFZ program dla aptek zakłada, że tabletkę „dzień po” farmaceuta z apteki biorącej udział w pilotażu może sprzedać pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę. Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki (inaczej niż w przypadku, gdy receptę wystawia lekarz).

Możliwość sprzedaży pigułki antykoncepcji awaryjnej zawierającej octan uliprystalu (o nazwie handlowej ellaOne) dopuściła w 2015 r. Komisja Europejska. Decyzję oparła o rekomendację Europejskiej Agencji Leków. W Polsce tabletka "dzień po" była dostępna bez recepty dla pacjentek od 15. roku życia przez dwa lata. Rozporządzenie, wprowadzające do obrotu bez recepty pigułkę, podpisał w kwietniu 2015 r. Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia w rządzie PO-PSL, kierowanym wtedy przez Ewę Kopacz. Receptę przywrócił w 2017 r. minister zdrowia w rządzie PiS Konstanty Radziwiłł.

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia

Sklepy znanych marki w nowym parku handlowym w Olsztynie. Na elewacji zawisły pierwsze logotypy! [ZDJĘCIA]