Pierwsza porodówka na Warmii i Mazurach zamknięta. Czy podobny los czeka inne szpitale?

i

Autor: Facebook: Powiat Nowomiejski

Zdrowie

Pierwsza porodówka na Warmii i Mazurach zamknięta. Czy podobny los czeka inne szpitale?

2024-09-04 8:03

Na początku września zamknięto pierwszą na Warmii i Mazurach porodówkę. Wszystko przez to, że w regionie rodzi się coraz mniej dzieci. Głos w tej sprawie zabrali także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. O którym szpitalu powiatowym mowa i czy podobny los czeka pozostałe oddziały położnicze? Szczegóły na ten temat w artykule poniżej.

Porodówka w Nowym Mieście Lubawskim zamknięta. Dlaczego?

1 września oficjalnie został zamknięty Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Szpitalu Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim.

Uprzejmie informujemy, że z dniem 31.08.2024 kończy działalność Oddział Położniczy. Pacjentki planujące poród po dniu 24.08.2024 prosimy o zgłoszenie się do innych Oddziałów Położniczych. Najbliższe placówki prowadzące porody znajdują się w Szpitalach w Iławie i Brodnicy

- czytamy w krótkim komunikacie wystosowanym przez placówkę.

Powodem jest spadająca liczba urodzeń. Władze powiatu nowomiejskiego poinformowały z kolei o przekształceniu oddziału. W planach jest stworzenie Poradni Ginekologiczno-Położniczej.

Kobiety zostaną objęte diagnostyką i leczeniem w Oddziale Ginekologii Planowej. Zmiana struktury Szpitala Powiatowego sp. z o.o. oraz profilu Oddziału związana jest ze spadającą liczbą urodzeń. Dla kobiet, w tym w ciąży i po porodzie uruchomiona zostanie Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, która zapewni im opiekę medyczną. Powstanie Poradni Ginekologiczno-Położniczej wprowadzi dodatkowe świadczenia i zapewni szerszą pomoc kobietom z problemami ginekologicznym

- wyjaśniają przedstawiciele powiatu nowomiejskiego.

Do sprawy odniosło się także Ministerstwo Zdrowia. W komunikacie wytłumaczono, że sytuacja ta była tematem wielu spotkań i rozmów pomiędzy Warmińsko-Mazurskim OW NFZ, organem założycielskim i dyrekcją szpitala. Dodano, że „proces uzgodnień w tym zakresie trwał prawie 2 lata, a ostateczna decyzja zapadła w maju br.”. W wyniku tych ustaleń od 1 września Oddział Ginekologiczno-Położniczy w szpitalu został przekształcony i od teraz realizuje świadczenia w zakresie ginekologii planowej.

Pacjentki rodzące z Nowego Miasta Lubawskiego i okolic mają zapewnioną pełną opiekę w ościennych oddziałach ginekologiczno-położniczych, między innymi w oddalonej o zaledwie 26 km Iławie. Szpital w Iławie jest w pełni przygotowany i zadeklarował objęcie opieką ciężarnych pacjentek. Poza tym iławski szpital przejął także kadrę z oddziału w Nowym Mieście Lubawskim

- zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Zmiany w szpitalnictwie. Czy porodówkę zamknięto z powodu nowego projektu ustawy?

W komunikacie resort zdrowia podkreślił, że zamknięcie porodówki w Nowym Mieście Lubawskim nie miało związku ze zmianami w szpitalnictwie. Przypomnijmy, że kontrowersje wywołał nowy projekt dotyczący wstępnych kryteriów kwalifikacji do sieci szpitali, który zakłada, że oddziały położnicze, w których rocznie jest mniej niż 400 porodów, zostaną zlikwidowane. Jednak jeśli w promieniu 40 km nie ma innej porodówki, to taki oddział musi dalej funkcjonować. Powodem ma być nierentowność. Jeśli w szpitalu jest mniej porodów, to placówka otrzymuje mniej świadczeń, co nie pozwala na utrzymanie oddziału przez zbyt wysokie koszty.

Projekt nie przesądza o tym, ile szpitali z oddziałami zabiegowymi (np. oddziały chirurgii ogólnej) czy też szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi spełni kryteria kwalifikacji do tzw. sieci szpitali na nowych zasadach. Przypominamy, że mają one obowiązywać od 2027 roku

- zaznacza resort zdrowia.

Na koniec dodano, że w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Z danych ministerstwa wynika, że w ubiegłym roku przyszło na świat 272 tys. dzieci.

Pracujemy nad dostosowaniem oferty szpitali do potrzeb danej społeczności. NFZ ma uwzględniać również kryterium geograficzne i będzie podpisywać kontrakty z tymi oddziałami położniczymi, które zabezpieczają tereny odległe od innych szpitali. Jeśli z planu zakupu świadczeń dla województwa będzie wynikało, że na danym obszarze jakieś świadczenia szpitalne będą niewystarczająco zabezpieczone, odbędą się uzupełniające postępowania o zawarcie umów z NFZ – na ogólnych zasadach (konkursu ofert/rokowań)

- podsumowano.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim. Czekamy na odpowiedź. Gdy tylko ją otrzymamy, opublikujemy ją w tym artykule.

Te placówki z Warmii i Mazur zostaną także zamknięte?

Zgodnie ze wspomnianym projektem ustawy dotyczącej wstępnych kryteriów kwalifikacji do sieci szpitali, warunków nie spełniają także inne szpitale powiatowe w województwie warmińsko-mazurskim. Mniej niż 400 porodów rocznie jest także w placówkach w:

  • Szczytnie,
  • Piszu,
  • Biskupcu,
  • Iławie,
  • Mrągowie,
  • Ostródzie,
  • Bartoszycach,
  • Olecku,
  • Giżycku.

Olsztyńskie szpitale, a także te w Elblągu i Działdowie spełniają wskazane kryteria. Łącznie w Polsce ponad 400 porodów odbywa się w 220 porodówkach, a w 111 jest ich mniej.

Kubicka 11 dni po porodzie wygląda jak modelka! Jak ona to robi?

Jak dobrze znasz dzieci artystów, które poszły w ślady znanych rodziców?

Pytanie 1 z 10
Jak ma na imię syn Jerzego Stuhra?

To najbiedniejsze powiaty w warmińsko-mazurskim. Tyle wydają na mieszkańca. Nowy ranking