Pieckowo: Wyprzedzał strażaków jadących do akcji! Do sieci trafiło nagranie

i

Autor: OSP Reszel/ YouTube PiraciDrogowi.pl Pieckowo: Wyprzedzał strażaków jadących do akcji! Do sieci trafiło nagranie

Wyprzedzał strażaków jadących do akcji. W sieci opublikowano nagranie [WIDEO]

2021-01-18 7:53

Ryzykowny manewr wyprzedzania wozu strażackiego w okolicach Pieckowa (warmińsko-mazurskie) mógł skończyć się tragicznie. Pewien kierowca był tak zniecierpliwiony, że postanowił wyprzedzić strażaków jadących do akcji. Co na temat wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych mówią przepisy ruchu drogowego? Szczegóły w artykule.

Pieckowo: Zimowe wyprzedzanie strażaków jadących do akcji

Strażacy z OSP Reszel opublikowali w sieci nagranie z przejazdu kętrzyńskich zastępów straży pożarnej przez okolice Pieckowa. Widać na nim, jak zniecierpliwiony kierowca, mimo trudnych warunków drogowych, wyprzedza wóz strażacki jadący na sygnale do akcji.

- Pamiętajcie, że trudne warunki na drogach to problem także dla kierowców samochodów uprzywilejowanych. Bądźcie wyrozumiali i ułatwcie służbom jazdę - pędzimy ile się da, by ratować życie i zdrowie! - apelują strażacy.

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego. Co mówią przepisy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 24 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego jest zakazane na obszarze zabudowanym. Warto wiedzieć, że pojazdem uprzywilejowanym może być samochód policyjny (również nieoznakowany), wóz strażacki, a także inny pojazd, który jednocześnie - emituje niebieskie, błyskowe sygnały świetlne, emituje sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jedzie z włączonymi światłami mijania lub światłami drogowymi.

Jeśli jednocześnie spełnione są powyższe punkty, pojazd jest pojazdem uprzywilejowanym i nie można wyprzedzać go na obszarze zabudowanym. Za wyprzedzenie pojazdu uprzywilejowanego na terenie zabudowanym grozi mandat w wysokości 300 zł i 3 punkty karne.

- Przepisy nie zakazują wyprzedzania takiego pojazdu poza obszarem zabudowanym, jednak decydując się na taki krok, należy zachować szczególną ostrożność i zadbać o to, aby nie utrudnić w żaden sposób prowadzonej akcji. Zgodnie z art. 172 kodeksu karnego osobie, która przeszkodzi w prowadzeniu akcji ratunkowej, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. - tłumaczy st. sierż. Karolina Hrynkiewicz z KWP w Olsztynie.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
GOPR w akcji, bo atakowała szczyt w szortach i biustonoszu. O co chodzi w górskim morsowaniu? Komentarz Adama Federa [WIDEO]