Miasto Olsztyn oferuje wsparcie przedsiębiorcom, których działalność została dotknięta konsekwencjami epidemii koronawirusa, czyli ograniczono działania w usługach, czy handlu w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku, a także w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii. Czym jest Olsztyński Program Pomocowy dla przedsiębiorców?
W zwiazku z zaistniałą sytuacją koronawirusa i problemami naszych przedsiębiorców, przygotowałem wspólnie razem z moimi współpracownikami pakiet dla przedsiębiorców, który jest katalogiem działań, który będzie się zmieniał w zależności od decyzji naszego rządu. My już dziś możemy zaproponować przedsiębiorstwom w najtrudniejszej sytuacji ulgi podatkowe i ulgi czynszowe. Wszystkie dokumenty, wnioski, informacje są dostępne na stronie internetowej invest.olsztyn.eu oraz w biuletynie informacji publicznej. Informacje o ulgach podatkowych są już dostępne i można wypełniać wnioski, które będą rozpatrywane indywidualnie. Staramy się, by ta pomoc trafiła przede wszystkim do firm, które zostały zmuszone do zamknięcia lub ograniczenia działalności. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z adresu [email protected], a informacji szukać na naszych stronach internetowych.
Przedsiębiorcy z Warmii i Mazur mogą skorzystać z ulg takich jak na przykład:
Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych
Wymienieni przedsiębiorcy mogą się starać:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek,
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Ulga w czynszu najmu lokalu użytkowego oraz dzierżawie gruntu stanowiącego własność gminy Olsztyn
Pakiet Pomocowy umożliwia ulgę w czynszu najmu lokalu użytkowego oraz dzierżawie gruntu stanowiącego własność gminy Olsztyn. Przedsiębiorca, prowadzący działalność ograniczoną przepisami wynikającymi z rozporządzeń na czas stanu epidemii, może złożyć wniosek. Wnioski należy składać bezpośrednio do jednostki, z którą zawarto umowę (np. ZLiBK, ZDZiT, OSiR, OPN-T, placówki oświatowe).
- Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Zawieszenie opłaty za gospodarowanie odpadami
Przedsiębiorcy mogą zawiesić opłatę za gospodarowanie odpadami, składając zmianę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Deklaracja dotyczy pełnych miesięcy, więc żeby uwzględniała okres od marca 2020 roku, trzeba ją złożyć najpóźniej do 10 kwietnia 2020 roku:
- za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, 10-101 Olsztyn, ul. Wyzwolenia 30.
- złożyć elektronicznie za pośrednictwem portalu E-deklaracje,
- z uwagi na zamknięcie Urzędu Miasta Olsztyna dla bezpośredniej obsługi klienta, złożenie deklaracji może odbyć się również poprzez umieszczenie jej w specjalnych urnach, zlokalizowanych w pobliżu wejścia do urzędu od ul. Ratuszowej.
Warto pamiętać, że ze względu na stan zagrożenia epidemicznego i ograniczenia sposobu przemieszczania się, nie przewiduje się dostarczania wniosków osobiście do budynków Urzędu Miasta Olsztyna.