Olsztyńskie przedszkola miejskie odliczają za pomocą specjalnych czytników, ile czasu dziecko spędziło w placówce w przeciągu dnia, tygodnia czy miesiąca. Przyprowadzając dziecko należy odbić kartę na czytniku, odbierając również należy wykonać tę czynność. Czym tak naprawdę są Olsztyńskie Karty Przedszkolaka? O tym opowiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta - Marta Bartoszewicz:
Olsztyńska Karta Przedszkolaka to nowy blankiet, który rodzice dzieci w wieku przedszkolnym otrzymali od każdej naszej placówki, po to, by móc zarejestrować dziecko kiedy przychodzi ono do placówki oraz kiedy dziecko stamtąd zabierają. W związku z tym, że poprzednie systemy były awaryjne i otrzymywaliśmy sporo zgłoszeń o awaryjności od rodziców, to postanowiliśmy wymienić cały ten system na nowy.
Niestety i to nie przyniosło zamierzonych efektów, ponieważ rodzice skarżą się na czytniki, które bywają w dalszym ciągu awaryjne. Opiekunowie dzieci nie są zadowoleni również z przysługującej im tylko jednej karty. Często dzieci przyprowadza któreś z rodziców, a odbierają je m.in. dziadkowie, przez co posiadanie jednej karty dla całej rodziny jest problematyczne. Bartoszewicz podkreśla jednak, że funkcjonalność Olsztyńskiej Karty Przedszkolaka można przypisać do swojej Olsztyńskiej Karty Miejskiej.
Dodatkowo chcieliśmy, by nowy system był kompatybilny z Olsztyńską Kartą Miejską i Kartą Seniora, tak by rodzice nie musieli w swoim portfelu nosić zbyt dużej liczby kart, tylko by mogli mając jedną kartę mieć na niej zapisanych wiele funkcjonalności.
Polecany artykuł: