Olsztyńscy ratownicy zbierają pieniądze na drona do poszukiwań zaginionych. Liczy się każda złotówka

i

Autor: pixabay.com

Pomoc

Olsztyńscy ratownicy zbierają pieniądze na drona do poszukiwań zaginionych. Liczy się każda złotówka

2023-07-24 15:38

Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie zbiera pieniądze na drona z termowizją, który będzie pomagał przy poszukiwaniu osób zaginionych. Liczy się każda złotówka. Co ważne, ratownicy działają charytatywnie, nie biorą wynagrodzenia za niesioną pomoc.

Ratownicy z Olsztyna na co dzień pomagają, teraz sami potrzebują pomocy

Olsztyńscy ratownicy na co dzień ratują życie, a teraz sami potrzebują pomocy. Na portalu siepomaga.pl powstała zbiórka pieniężna na zakup specjalistycznego drona do poszukiwania osób zaginionych. Taki sprzęt pozwala m.in. na szybsze przeszukanie znacznie większego obszaru, usprawnia i optymalizuje akcję poszukiwawczą, a także pomaga odnaleźć osobę zaginioną nawet po zmroku lub jeśli zaginiony wizualnie zlewa się z otoczeniem.

Żeby zakupić drona, ratownicy założyli zbiórkę. Potrzeba niemal 30 tys. zł. Znaczenie ma każda złotówka. Obecnie na koncie zbiórki jest ponad 8 tys. zł.

- Finansowanie pozyskujemy od instytucji zewnętrznych, z realizacji projektów, składek członkowskich. Pokrywają one koszty zużywania sprzętu ratunkowego, zakup paliwa, ubezpieczeń, umundurowania. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie kupić potrzebnego nam drona do poszukiwania osób zaginionych, a mamy 4 licencjonowanych Ratowników operatorów (z uprawnieniami Pilota BSP). Wybraliśmy model DJI Mavic 3 Thermal z kamerą termowizyjną i 3 dodatkowymi bateriami zasilającymi. Urządzenie umożliwi pracę bez przerw w nocy, o świcie i o zmierzchu oraz na jednoczesne ładowanie kolejnych akumulatorów do bieżącego wykorzystania – napisano w opisie zbiórki.

Ratownicy z PCK to wolontariusze. Za pomoc nie biorą wynagrodzenia

Suma, jaką chcą zebrać ratownicy zostanie przeznaczona na zakup drona. Jednak zaznaczono, że jeśli uda się zebrać więcej środków, to zostaną one wykorzystane na zakup dodatkowych akcesoriów do drona. Jeśli nadwyżka będzie naprawdę duża, to ratownicy zakupią licencję na specjalistyczne oprogramowanie do autonomicznego przeszukiwania terenu.

Grupa Ratownictwa PCK w Olsztynie działa od 17 lat. Obecnie składa się z 47 wolontariuszy, którzy poświęcają swój prywatny czas, nie otrzymując żadnej korzyści finansowej za udzieloną pomoc. Jednostka współpracuje m.in. z policją, wojskiem, strażą pożarną czy Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa. Tylko w 2022 r. wolontariusze wypracowali niemal 5,5 tys. roboczogodzin.

Mała bohaterka uratowała mamę

Unikaj tych roślin i owoców kwitnących latem. Są trujące!