Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie to jeden z dwunastu szpitali w Polsce, do którego trafił nowy sprzęt. Teraz dzięki niemu proces diagnozowana osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega znacznie szybciej.
- Uruchomiliśmy urządzenie do szybkiej diagnostyki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Umożliwia ono w ciągu 70 minut potwierdzenie bądź wykluczenie bardzo czułą metodą. Plusem jest to, że odbywa się to szybko, a nie w ciągu 8-12 godzin jak w Sanepidzie. Dodatkowo w ramach testu diagnozujemy kilkadziesiąt innych patogentów, które mogą być w układzie oddechowym, czego Sanepid nie robi. Czyli wykrywamy np. inne wirusy i bakterie. To pomoże sprawdzić, jak ma się to do innych zakażeń. Bo istnieją takie hipotezy, że np. zakażenie innym wirusem chroni przed zakażeniem SARS. Pojawiają się też doniesienia, że szczepienie na gruźlicę może utrudniać to zakażenie - tłumaczy prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM w Olsztynie.
Uniwersytet ubiega się w tej chwili również o dodatkowe finansowanie testów. Koszty miałby pokrywać Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- Koronawirus. Posłuchaj, czy wiesz jakie są objawy zakażenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Polecany artykuł: