Inwestycje

Olsztyn miastem koszar. Tak wyglądają najstarsze z zachowanych. Zobacz zdjęcia

2024-05-15 7:17

Pod koniec XIX wieku Olsztyn był nazywany „miastem koszar”. W mieście powstawały coraz to kolejne kompleksy przeznaczone pod potrzeby wojska. Jednak najbardziej okazale prezentują się Koszary Dragonów, które już wkrótce zmienią się nie do poznania. Przy ul. Gietkowskiej 8B zlokalizowana będzie biblioteka. Szczegóły poniżej.

Olsztyn miastem koszar. Najstarsze z nich prezentują się okazale

Pod koniec XIX wieku Olsztyn zyskał miano „Kasernepolis”, czyli miasto koszar. Liczebność zlokalizowanego w mieście garnizonu cały czas rosła, dlatego na potrzeby wojska wznoszono kolejne kompleksy koszarowe. Co ciekawe, w 1912 r. co siódmy mieszkaniec miasta był wojakiem. Najstarsze z obiektów, które wówczas budowano, to Koszary Dragonów, które prezentują się okazale, mimo że przez lata niszczały.

Zasadnicza część Koszar powstała w latach 1884-1886. Wybudowano ją dla 10. Wschodniopruskiego Pułku Dragonów Króla Alberta Saskiego, elitarnej formacji kawaleryjskiej, która wcześniej stacjonowała we francuskim Metzu. Aby przewieźć około 700 żołnierzy i oficerów oraz ich konie, potrzeba było pięciu pociągów. Obiekty powstały na Wzgórzu Soja przy zbiegu obecnych ulic Gietkowskiej i Dąbrowskiego i stanowią przykład oryginalnego budownictwa wojskowego.

- Wybudowano tutaj pięć koszarowców, po jednym dla każdego ze szwadronów pułku. Oddzielny obszerny budynek pomieścił kuchnię i stołówki. Po drugiej stronie ul. Gietkowskiej wzniesiono stajnie oraz ujeżdżalnie, które otaczały cztery place ćwiczeń. Plac musztry konnej zlokalizowano w miejscu, gdzie obecnie jest stadion (...). W zakolu Łyny, w pobliżu ściany lasu postawiono kasyno oficerskie. Później kompleks obrastał kolejnymi budynkami. Część z nich przebudowano w latach międzywojennych – czytamy na stronie turystycznej visit.olsztyn.eu.

Po rozformowaniu regimentu w koszarach stacjonowały inne formacje kawaleryjskie. W 1945 r. obiekty zostały podpalone przez żołnierzy Armii Czerwonej, na skutek czego zniszczeniom uległa znaczna część budynków. Jednak w kolejnych latach po wojnie kompleks został odbudowany przez nowych mieszkańców Olsztyna. Następnie budynki były wykorzystywane jako magazyny i składy. Część z nich do tej pory jest użytkowana w ten sposób. W jednym z obiektów magazyn posiada Bank Żywności w Olsztynie.

Koszary Dragonów odzyskają dawny blask. Miasto ogłosiło przetarg

W 2000 r. Koszary Dragonów zostały wpisane do rejestru zabytków. Ochroną objęto cały zespół historycznej zabudowy, obejmującej łącznie 26 budynków oraz uzupełniające ją tereny zielone. Łącznie kompleks zajmuje około 11 hektarów. W styczniu bieżącego roku miasto poinformowało, że Koszary zostaną zrewitalizowane. Do nowego obiektu ma się przenieść biblioteka Planeta 11 oraz funkcjonujące teraz w galerii Aura Abecadło. Przeprowadzka pierwszej z nich jest związana z zaplanowanymi pracami modernizacyjnymi planetarium, a w przypadku drugiej z instytucji wkrótce skończy się dzierżawa obecnie zajmowanej powierzchni.

Nowa placówka miałaby zapewnić szeroki dostęp do zasobów informacyjnych, książek, czasopism i baz danych, umożliwiając mieszkańcom ciągłe uczenie się i rozwój. Połączenie dwóch najnowocześniejszych filii MBP w jednym miejscu sprawi, że powstanie swego rodzaju centrum kulturalne. Nowa placówka ma pełnić ważną funkcję społeczną, przyczyniając się do integracji i wspierania różnorodnych potrzeb mieszkańców.

Miasto poczyniło kolejny krok w sprawie. Ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Gietkowskiej 8B w Olsztynie.

- Przedmiotem zamówienia jest wykonanie dokumentacji projektowej nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Gietkowskiej 8B w Olsztynie oraz uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych pozwalających na prowadzenie robót budowlanych wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego – napisano w ogłoszeniu.

Projekt musi uwzględniać również rozbiórkę jednokondygnacyjnego budynku garażowego. Zadanie obejmuje też opracowanie miejsc postojowych, miejsca gromadzenia odpadów oraz musi uwzględniać wytyczne konserwatora zabytków.

Łączna wartość rewitalizacji to 16 mln zł. Miasto przewiduje, że realizacja wszystkich prac mogłaby zakończyć się w 2027 r.

21. Olsztyński Bieg Jakubowy

Olsztyn miastem koszar. Tak wyglądają najstarsze z zachowanych