Olsztyn ma dwie nowe ulice. Radni zdecydowali. Jak się nazywają i gdzie się znajdują?

i

Autor: Monika Smolik

Wiadomości

Olsztyn ma dwie nowe ulice. Radni zdecydowali. Jak się nazywają i gdzie się znajdują?

2024-08-30 12:34

Podczas środowej (28 sierpnia) sesji Rady Miasta radni zdecydowali o nadaniu nazw dwóm ulicom. Do tej pory były one „bezimienne”, jednak już niedługo się to zmieni. Arterie leżą na dwóch różnych osiedlach Olsztyna. Jak się będą teraz nazywały i gdzie dokładnie się znajdują? Odpowiedź znajdziecie w materiale poniżej.

Nowe ulice w Olsztynie. Jedna z nich leży na Zielonej Górce

W środę odbyła się IV sesja Rady Miasta. Jednym z tematów było nadanie nazw dwóm ulicom w Olsztynie, które do tej pory pozostawały „bezimienne”. Są to pomniejsze uliczki, co nie zmienia faktu, że również zasługują na własne miano. O jakich traktach mowa? Jedna z ulic znajduje się na osiedlu Zielona Górka. Jest to najmniejsze pod względem liczby ludności osiedle, mimo że pod względem wielkości powierzchni jest czwarte. Powstało w latach 30. XX wieku. Położone jest w północno-wschodniej części miasta, a jego zabudowa składa się głównie z domków jednorodzinnych. Jednak w ostatnich latach powstały tam nowe bloki, dlatego niektóre ulice trzeba było nazwać. Nowa ulica na osiedlu będzie się nazywać Truskawkowa, co wpisuje się w listę takich ulic jak Porzeczkowa, Wiśniowa, Jeżynowa czy Agrestowa, które tam się znajdują.

Ulica na Kortowie zyskała cenionego patrona

Kortowo również posiada wiele pomniejszych uliczek. Na tym osiedlu znajduje się kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w związku z tym wiele tras posiada nazwy wzięte od naukowców, odkrywców czy podróżników. Na osiedlu można wybrać się na spacer takimi ulicami jak: Jana Heweliusza, Benedykta Dybowskiego, Kazimierza Kalinowskiego, Czesława Kanafojskiego czy Kurta Obitza.

W kanon ten wpisywać się będzie nowo nazwana ulica, której patronem został prof. Antoni Żebracki. To profesor z dziedziny weterynarii, który urodził się w Sanoku. Odbywał praktyki na wielu uniwersytetach Polski oraz Europy. W 1969 r. naukowiec przeniósł się do Olsztyna, gdzie objął kierownictwo Katedry Położnictwa na Wydziale Weterynaryjnym ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej. Żebracki zmarł w 1998 r. Jest pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie przy ul. Poprzecznej.

Wielkie otwarcie nowego parku handlowego w Olsztynie

Dopasuj ulice do osiedli Olsztyna. Mniej niż połowa punktów w tym quizie do wstyd!

Pytanie 1 z 10
Ulica Bolka i Lolka

Najzabawniejsze nazwy miejscowości w warmińsko-mazurskim. Słyszałeś o tych miejscach?