Szlak św. Jakuba ma ponad 3000 km. Przebiega przez Olsztyn
Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago to bardzo popularny szlak pielgrzymkowy, który prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.
Ma on ponad 3000 km długości i wiedzie od wschodu na zachód Europy. Rozpoczyna się nad Morzem Bałtyckim w Estonii, dalej biegnie przez Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy i Francję, a kończy się na północno-zachodnim krańcu Hiszpanii, 35 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.
Św. Jakub jest patronem Olsztyna. Według legendy, jego ciało przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym obecnie znajduje się wspomniane hiszpańskie miasto Santiago de Compostela. Jest ono, obok Rzymu i Jerozolimy, najczęściej odwiedzanym przez chrześcijan miejscem. Uważa się, że to św. Jakub, jako pierwszy z apostołów, zmarł śmiercią męczeńską.
Ruch na drodze św. Jakuba rozpoczął się jeszcze w średniowieczu. Jego początki określa się na 950 r. Miejsce jego pochówku odkryto tu w IX w., co zaowocowało szybkim rozwojem kultu świętego. Od XI w. – po rozpoczęciu budowy katedry, wewnątrz której znalazł się grób św. Jakuba – ruch pielgrzymkowy uległ wzmożeniu. Trwa on nieustannie do dzisiaj, a uczestniczy w nim nawet ponad sto tysięcy pielgrzymów rocznie. Obecnie jest symbolem zjednoczonej Europy i przenikania się jej kultur.
Wśród najbardziej znanych pielgrzymów są piłkarze reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej, którzy przed każdym wyjazdowym turniejem spotykają się właśnie w Santiago. W 2010 r. sanktuarium odwiedził papież Benedykt XVI, a w lipcu 2015 r. swoją pielgrzymkę o długości ponad 4000 km w 119 dni z Królewca do Santiago de Compostela, w ramach projektu 3 Biegun, odbył polski podróżnik Marek Kamiński.
Polski szlak św. Jakuba przebiega przez Olsztyn. Na liście są też inne miasta regionu
Polski szlak posiada kilka jakubowych dróg pątniczych. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, z inicjatywy Rady Europy zaczęto je odnawiać i promować. Najdłuższa i najważniejsza z nich to ponad 500-kilometrowa Camino Polaco, prowadząca od granicy litewskiej aż do tej niemieckiej. Jednym z ważniejszych punktów na jej trasie jest Olsztyn, do którego wiedzie ona przez Olecko i Kętrzyn. Jak czytamy na stronie visit.olsztyn.eu, od stolicy Warmii i Mazur szlak jest już dokładnie oznakowany.
Pierwszy, olsztyńsko-toruński odcinek Drogi Polskiej otwarto w 2006 r. Punktem początkowym jest najstarsza świątynia w Olsztynie, czyli bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła, a końcowym – kościół św. Jakuba w Toruniu. Ten etap trasy liczy 240 km i można pokonać go pieszo w około 10 dni, mijając po drodze Gietrzwałd, Ostródę, Iławę, Nowe Miasto Lubawskie i Brodnicę. Za Toruniem Camino Polaco wiedzie przez Mogilno, Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań, Murowaną Goślinę, Sulęcin i Słubice.
Szlak św. Jakuba jest oznaczony w charakterystyczny sposób. Takie są jego symbole
Od Morza Bałtyckiego aż po Ocean Atlantycki oznakowanie szlaku jest bardzo zbliżone. Za drogowskazy służą charakterystyczne, żółte strzałki, a na ważnych obiektach umieszczone są charakterystyczne krzyże św. Jakuba. Trasę można rozpoznać również po symbolicznej muszli, z którą w ikonografii przedstawiany jest święty. Wszystkie te elementy są widoczne w Olsztynie. Św. Jakub stał się bowiem nie tylko patronem kościoła, ale i całego miasta
- czytamy na stronie visit.olsztyn.eu.
Postać apostoła-męczennika widnieje także w herbie Olsztyna i na jego fladze, a także na elementach dekoracyjnych wielu budynków. Figurę świętego ustawiono na staromiejskim Targu Rybnym, a jego imię nosi most na Łynie oraz jeden z parków miejskich - Jakubowo na osiedlu Wojska Polskiego. Na cześć patrona, w czasie zbliżonym do daty jego imienin, w Olsztynie odbywają się Dni Jakubowe, będące świętem miasta.
To najpopularniejszy szlak pielgrzymkowy w Europie. Przebiega przez Olsztyn i prowadzi aż do Hiszpanii [ZDJĘCIA]