Olsztyn. Kamera termowizyjna sprawdzi, z których domów ucieka ciepło? Pomysł radnej na oszczędzanie

i

Autor: pixabay.com Olsztyn. Kamera termowizyjna sprawdzi, z których domów ucieka ciepło? Pomysł radnej na oszczędzanie

Olsztyn. Kamera termowizyjna sprawdzi, z których domów ucieka ciepło? Pomysł radnej na oszczędzanie

2022-12-22 13:05

Radna Zdzisława Tołwińska w interpelacji skierowanej do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza zaproponowała, by w mieście przeprowadzić badania budynków kamerą termowizyjną. Taka akcja miałaby pomóc mieszkańcom zaoszczędzić na energii. Co na to prezydent?

Kamera termowizyjna sprawdzi, z których budynków w Olsztynie ucieka ciepło? Taki pomysł przedstawiła w interpelacji skierowanej do prezydenta Grzymowicza radna Zdzisława Tołwińska. Akcja miałaby być bezpłatna, a jej celem byłoby zaoszczędzenie pieniędzy na energii.

– Czy nie warto w Olsztynie zaplanować bezpłatny cykl akcji badania kamerą termowizyjną dla mieszkańców Olsztyna. Inicjatywa ta miałaby na celu sprawdzenie sytuacji termicznej budynków oraz uświadamianie mieszkańców, zarządcom i właścicielom budynków potrzeby dbałości o odpowiednią izolację, oszczędność ciepła i oszczędność kosztów. Pomóc mieszkańcom miasta oszczędzać energię i pokazać, co zrobić by z domu uciekało jak najmniej ciepła. Dzięki badaniom termowizyjnym udaje się, chociażby sygnalizacyjnie, wskazać w jakich miejscach i w jakim zakresie dochodzi do utraty ciepła w budynkach np.: nieszczelne okna, nieprawidłowo ocieplone ściany, ubytki w spojeniach itd. Takie sytuacje skutkują niższą temperaturę w budynku i wyższymi kosztami ogrzewania. Oferując programy edukacyjne i informacyjne dla mieszkańców promując działania energooszczędne w długofalowej perspektywie – czytamy w dokumencie.

Na interpelację radnej odpowiedział już prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

– W odpowiedzi na interpelację złożoną podczas LIII sesji Rady Miasta w dniu 29.11.2022r. uprzejmie informuję, że skala strat energii cieplnej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, jednorodzinnych, a także użyteczności publicznej stanowi problem ogólnokrajowy. W związku z powyższym Ustawodawca wprowadza w życie z dniem 28.04.2023r. Ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane (Dz.U. z 2022r. poz. 2206), która narzuca na właścicieli i zarządców budynków obowiązki z zakresu energooszczędności budynków. Wprowadzenie w/w przepisów ma na celu podniesienie świadomości właścicieli i zarządców budynków w przedmiocie racjonalnego zużycia energii cieplnej. Badania kamerą termowizyjną mogą być pomocne w ocenie zjawisk fizycznych, gdyż obrazują mostki termiczne tzw. miejsca wypływu energii cieplnej w obiekcie. Jednak są one jedynie elementem pomocniczym przy ustalaniu bilansu cieplnego budynku w trakcie wykonania audytu energetycznego lub symulacji energetycznej budynku, które wskazują na dalsze działania termomodemizacyjne. Przedstawiając powyższe informuję, że Gmina Olsztyn realizuje i będzie realizowała zadania z zakresu w/w Ustawy, jednak nie może wydatkować środków finansowych na działania związane z badaniami termoizolacyjności budynków (w tym kamerą termowizyjną), nie stanowiących jej zasobu – odpowiedział radnej prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?